PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzeszów wzbogacił się o trzy samochody elektryczne. Przekazała im je firma Melex

  • PAP/KDS    29 czerwca 2017 - 17:18
Rzeszów wzbogacił się o trzy samochody elektryczne. Przekazała im je firma Melex
Przez trzy lata pracownicy spółek miejskich będą testowali samochody elektryczne firmy Melex (fot.melex.pl)

Trzy samochody elektryczne trawiły w czwartek (29 czerwca) do Rzeszowa. Wszystko za sprawą firmy Melex z Mielca, która prowadzi program promocji pojazdów elektrycznych. 
Auta wykorzystają pracownicy trzech spółek miejskich.
• Samochody zostały przekazane na trzyletnie, bezpłatne testy. Będą z nich korzystać prasownicy spółek miejskich. 

• - Auta doskonale się prezentują, są wymalowane w barwach miasta. Na pewno przysłużą się mieszkańcom, a nie będą przy tym szkodzić środowisku - przekonuje wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński. 

• Firma Melex jest jednym z najdłużej działających na świecie producentów pojazdów elektrycznych.

Jak powiedział podczas uroczystego przekazania aut członek zarządu i dyrektor finansowy Melex Dariusz Gujda, pojazdy z Podkarpacia od lat sprawdzają się w miastach skandynawskich, we Włoszech czy nawet w Australii. "Nasze pojazdy można spotkać w niemal każdym zakątku świata. Jesteśmy pewni, że w Rzeszowie sprawdzą się równie dobrze, jak w innych miastach" - dodał.

Program promocji pojazdów elektrycznych prowadzony przez Melex wpisuje się w działania polskiego rządu wspierające rozwój elektromobilności. "Naszym celem jest promocja wśród władz samorządowych stosowania ekologicznych pojazdów, które z powodzeniem sprawdzają się w spółkach komunalnych, służbach porządkowych i obsłudze transportu na terenie miast" - przekonywał Gujda.

Jak zaznaczył wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński, pojazdy będą wykorzystywane przez trzy miejskie spółki, w tym m.in. gospodarkę komunalną i wodociągi. "Auta doskonale się prezentują, są wymalowane w barwach miasta. Na pewno przysłużą się mieszkańcom, a nie będą przy tym szkodzić środowisku" - zaznaczył Ustrobiński i przypomniał, że miasto "stawia na elektromobilność" i planuje m.in. zakup elektrycznych autobusów dla miejskiej komunikacji.

Dwa bagażowe modele 391 N.Car przekazane zostały rzeszowskiemu Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejskiemu Zarządowi Budynków Mieszkalnych, mogą one przewozić do 1000 kg ładunku. Zamknięta kabina gwarantuje możliwość korzystania z pojazdu przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne. Dzięki niewielkim rozmiarom najlepiej sprawdza się w parkach, na skwerach i osiedlowych uliczkach.

Trzeci pojazd to model 464. To czteroosobowe auto ze skrzynią ładunkową o pojemności 250 kg. Trafi do miejskiej spółki komunalnej. Wszystkie pojazdy zostały przekazane na trzyletnie, bezpłatne testy. Na jednym ładowaniu akumulatora pojazd może przejechać ok. 100 km.

Melex to jeden z najdłużej działających na świecie producentów pojazdów elektrycznych. Historia firmy rozpoczęła się w 1971 r., kiedy w fabryce samolotów WSK Mielec zaczęły powstawać elektryczne wózki golfowe na potrzeby rynku amerykańskiego. Obecnie jest prywatną, w pełni polską firmą oferującą ponad 100 różnych modeli pojazdów wykorzystywanych przez firmy z bardzo wielu branż. Są to pojazdy użytkowe służące do transportu osób i towarów, mogące przewozić do 8 osób lub do 1 250 kg ładunku. Jako jedne z nielicznych pojazdów tego typu posiadają homologację umożliwiającą poruszanie się po drogach publicznych Unii Europejskiej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.