PARTNER PORTALU
 • BGK

Wiatraki będą w pełni obiektami budowlanymi

 • WNP.PL    24 lutego 2016 - 13:38
Wiatraki będą w pełni obiektami budowlanymi
Chcemy ucywilizować eksploatacje elektrowni wiatrowych - mówi Bogdan Rzońca (fot.PTWP)

- Naszym celem nie jest blokowanie rozwoju energetyki wiatrowej. Naszym celem jest ochrona interesów mieszkańców, zdrowia ludzi. Chodzi po prostu o ucywilizowanie procesów inwestycji i eksploatacji elektrowni wiatrowych - mówi poseł Bogdan Rzońca (PiS), przedstawiciel wnioskodawców w projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.
Jakie są cele regulacji zaproponowanych w projekcie ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe?

Bogdan Rzońca: Przede wszystkim zmienia się definicja elektrowni wiatrowej, mówiąc umownie wiatraka. Taki obiekt, zgodnie z zaproponowaną definicją, będzie w pełni obiektem budowlanym. Do tej pory było tak, że miał on część budowlaną - wieżę, - niebudowlaną - wirnik. Teraz zgodnie z zaproponowaną definicją cały wiatrak będzie obiektem budowlanym, a wskutek tego nadzór budowlany będzie mógł interweniować w przypadku awarii, na przykład oderwania śmigła. To pierwsza kardynalna sprawa.

Czyli tu intencją jest poprawa bezpieczeństwa funkcjonowania wiatraków?

- Tak, generalnie o chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Druga rzecz zasadnicza to kwestia odległości, czyli ustalenia, gdzie można budować elektrownie wiatrowe, W tym przypadku mówimy bardzo jednoznacznie, że te elektrownie można będzie budować w odległości dziesięciokrotności wysokości całkowitej obiektu wiatrowego od zabudowań mieszkalnych, gospodarczych, a także od obiektów chronionych przyrodniczo.

Czytaj też: Jaka dopuszczalna odległość wiatraków i biogazowni od domów?

Jeśli wysokość wiatraka wynosiłaby na przykład 100 metrów, to jego odległość od zabudowań mieszkalnych, gospodarczych, a także od obiektów chronionych przyrodniczo musiałaby wynieść 1 km.

I trzecia sprawa, którą wpisujemy bardzo jednoznacznie w ustawę, to kwestia tego, że po jej wejściu w życie wiatraki będą mogły być budowane tylko na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o to, żeby nie było takich sytuacji, w której na przykład ktoś nie wie, że w jego sąsiedztwie ma być, czy jest budowany wiatrak.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (7)

 • Bernard, 2016-04-19 12:12:27

  Do jasiek: Dość oszustwa, ile dopałat jeszcze pobiorą z naszych podatków. Wiatraki bez wiatru ważace smigła wiecej niż 30 ton. Ciekawe kto je napędza, wiatr? Nasze samochody waża po 1 tonie i jakos wiatr ich nie pcha. Dość tego kłamstwa. Ile prądu pobiera wiatrak, i okazuje sie że przez cały rok... wiecej zużyje niż wyprodukuje. Kolo ich willi i basenow pobudować, mają na sumieniu cierpienia tylu ludzi. Brzydzić sie można polityką za rządów PO PSL do czego doprowadzili w manipulacji.  rozwiń
 • PG, 2016-03-09 15:25:54

  Do Qqq: Najwyższy wiatrak kiedykolwiek zbudowany na świecie ma 210 m ... ciekawe co mówisz o tych 220 m
 • 123jd, 2016-02-25 22:31:54

  Do jasiek: Oprócz elektrowni wiatrowych mamy jeszcze fotowoltaike, geotermie, energetykę wodną. Jest także ode prosumenckie. A co do konkretów i węgla to żaden duży wiatrak ci nie ruszy bez energetyki konwencjonalnej czyli węgla.