PARTNER PORTALU
  • BGK

Sądecczyzna oczyści krajobraz

  • Przegląd prasy/Gazeta Krakowska    17 marca 2011 - 08:19
Sądecczyzna oczyści krajobraz

Gorlicka elektrociepłownia chce zainwestować sto milionów złotych w nowoczesną, przyjazną środowisku instalację, która wyprodukuje ciepło i prąd w procesie spalania brykietów z rozdrobionych śmieci.
Efekt odczują nie tylko mieszkańcy Gorlic, ale cała Sądecczyzna przestanie tonąć w odpadach komunalnych. Do produkcji brykietów potrzeba bowiem mnóstwo śmieci – informuje „Gazeta Krakowska”.

Eletrociepłownia przygotowała już studium wykonalności inwestycji. Jest też po konsultacjach z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Sanepidem.

Teraz zleciła sporządzenie kolejnych dokumentów do kompletu. Jeśli nic nie przeszkodzi, to instalacja zostanie zamontowana w 2012 roku.

Szacuje się, że po uruchomieniu instalacji rachunki za ciepło spadną o około 10 proc. Elektrociepłownia liczy też na dużą produkcję energii elektrycznej na swoje potrzeby.

Podobna instalacja (wspólna dla regionów – bydgoskiego i toruńskiego) ma działać w Bydgoskim Parku Przemysłowym, druga powstanie w Koninie.

Do ich budowy Unia Europejska dopłaci niemal 3/4 kosztów. O taką samą dotację może starać się także gorlicki inwestor – podaje „Gazeta Krakowska”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.