PARTNER PORTALU
  • BGK

Samochody elektryczne do 2035 r. zdominują rynek? Diesle do lamusa?

  • MN    26 lipca 2017 - 12:49
Samochody elektryczne do 2035 r. zdominują rynek? Diesle do lamusa?
Wraz ze wzrostem produkcji samochodów elektrycznych w miastach będą powstawać kolejne stacje ładowania. (fot. pixabay)

Eksperci szacują, że do 2035 roku samochody elektryczne zdominują rynek, a silniki diesla całkowicie znikną ze sprzedaży. Rozwinie się także infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych, również w Polsce.
• Ceny samochodów elektrycznych zaczną zrównywać się w Polsce z cenami samochodów z napędem tradycyjnym w latach 2026 – 2029 – prognozuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL.

• Według ekspertów, wpływ na to będzie miał postępujący rozwój technologii, w tym spadające ceny baterii i efekt skali produkcji. Przełoży się to na bardziej przystępną ofertę koncernów.

• Równocześnie, dzięki rozwiniętej infrastrukturze ładowania i rządowemu systemowi wsparcia, w Polsce nastąpi wzrost popytu na takie pojazdy.

W ostatnich tygodniach eksperci prześcigają się w ocenie tempa rozwoju elektromobilności na globalnych rynkach. Międzynarodowa Agencja Energii podała, że na koniec 2016 roku liczba samochodów elektrycznych przekroczyła 2 mln. Według ekspertów z agencji Bloomberg, bariera 100 mln pojazdów poruszających się po drogach na świecie zostanie osiągnięta już w 2030 roku. Szacunki OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) zakładają z kolei, że nastąpi to między rokiem 2030, a 2035. Koncern BP liczy na osiągnięcie tej liczby w 2035 roku, a amerykański ExxonMobil w 2040 roku.

Auta elektryczne będą bardziej opłacalne niż tradycyjne 

Tezę, że w 2035 roku samochody elektryczne całkowicie zdominują rynek motoryzacyjny, a tradycyjnych diesli już po prostu nie będzie można kupić, forsują w najnowszym raporcie eksperci ING. Ich zdaniem, w 2020 roku technologia związana z bateriami będzie na tyle zaawansowana, że pozwoli przezwyciężyć jeden z głównych mankamentów dzisiejszych aut elektrycznych, czyli ograniczony zasięg. Baterie będą też tańsze. Dzisiaj, wg agencji Bloomberg, 50 proc. ceny pojazdu elektrycznego to koszt wytworzenia właśnie baterii. W 2020 roku, wraz z postępem technologii, ma on wynieść 36 proc.

Szacunki Bloomberga wskazują, że pojazdy elektryczne zaczną stawać się konkurencyjne cenowo względem swoich spalinowych odpowiedników ok. 2025 r., a pod koniec trzeciej dekady XXI w. różnice w kosztach zakupu staną się między nimi marginalne. ING podaje, że samochody elektryczne będą dostępne w porównywalnej cenie do aut tradycyjnych w 2028 roku. Oznacza to, że opłacalność posiadania auta elektrycznego stanie się większa od tradycyjnego, głównie z uwagi na niższe koszty eksploatacyjne, już za kilka lat. Od tego momentu rozpocznie się masowa adaptacja elektromobilności na światowych rynkach. 

Volvo wrzuca wyższy bieg w obszarze elektromobilności

- Agencja Bloomberg, w wydanym w czerwcu br. raporcie przewiduje, że do 2040 r. auta elektryczne będą stanowiły 54 proc. wszystkich sprzedanych nowych pojazdów i jednocześnie 33 proc. wszystkich poruszających się po światowych drogach – mówi Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, które monitoruje branżę w ramach Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.