PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd Małopolski kupi oczyszczacze powietrza do żłobków i przedszkoli. Koszt to 1,8 mln zł

  • KDS    14 grudnia 2017 - 18:18
Samorząd Małopolski kupi oczyszczacze powietrza do żłobków i przedszkoli. Koszt to 1,8 mln zł
W budżecie małopolski na zakup oczyszczaczy powietrza zabezpieczono 1,8 mln zł (fot. malopolska.pl)

Około 1200 oczyszczaczy powietrza w przyszłym roku powinno trafić do małopolskich żłobków, przedszkoli i klubów dziecięcych. W ten sposób samorząd chce dbać o zdrowie najmłodszych mieszkańców regionu.
- Powietrze w Małopolsce pozostawia wiele do życzenia. Na znaczące efekty uchwał antysmogowych musimy jeszcze trochę poczekać. Najbardziej narażonymi na jego oddziaływanie są właśnie dzieci i osoby starsze. Stąd nasz pomysł, aby wyposażyć placówki, w których przebywają najmłodsi w urządzenia, które pozwolą im oddychać czystym powietrzem – wyjaśnia wicemarszałek Wojciech Kozak, który w zarządzie województwa odpowiada m.in. za działania antysmogowe.

Jak dodaje, w najbliższym roku w regionie rozpocznie się zakrojona na szeroką skalę akcja społeczna, której celem ma być uświadamianie społeczeństwa o problemie, jakim jest zanieczyszczenie powietrza. 

Nim to się stanie, podjęto decyzję o zakupie nowoczesnych urządzeń, które mają ochronić dzieci przed szkodliwym działaniem smogu. Na ten cel samorząd w w przyszłorocznym budżecie zabezpieczył 1,8 mln zł. Jeśli budżet zostanie przyjęty przez radnych w niezmienionym kształcie, to zapowiedzi marszałka zostaną zrealizowane jeszcze w 2018 roku.

Zarezerwowana kwota powinna wystarczyć na zakup ok.1200 sztuk oczyszczaczy, które do placówek miałyby trafić jeszcze przed kolejnym sezonem grzewczym.  

Czytaj też: Potrzebne procedury dla placówek oświatowych na wypadek smogu

Warto przypomnieć, że oczyszczacze powietrza pojawią się również we wszystkich miejskich przedszkolach w Warszawie. Stolica przeznaczy na ich zakup prawie 4 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • pukil, 2017-12-30 22:28:20

    dobrze że porządny sprzęt, tez myślę nad takim do domu, ale pewnie nawet droższy z media expertu.
  • obserwator1, 2017-12-15 12:01:51

    Jeszcze każdemu dziecku kupić maskę przeciwgazową. A może lepiej wykonać profesjonalną wentylację.