PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd Wielkopolski przeznaczył ponad 1,6 mln zł na sadzenie miododajnych drzew

  • PAP/MIW    9 kwietnia 2018 - 17:35
Samorząd Wielkopolski przeznaczył ponad 1,6 mln zł na sadzenie miododajnych drzew
Dzięki dotacji gminy mogą sadzić drzewa miododajne np. lipy, kasztanowce, klony czy leszczyny. (fot. pixabay.com)

Ponad 23 tys. drzew miododajnych zostanie posadzonych w najbliższym czasie w całej Wielkopolsce. Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel ponad 1 mln 600 tys. zł, a gminy mogły otrzymać do 20 tys. złotych na takie nasadzenia – poinformował na poniedziałkowej (9.04) konferencji prasowej w Kaliszu wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
Wicemarszałek Krzysztof Grabowski wyjaśnił, że pomysł jest pilotażowy, a narodził się po zorganizowanym przez urząd marszałkowski Forum Pszczelarskim.

Według Grabowskiego akcja jest długofalowa, a efekty zacznie przynosić za kilka lat.

- Ale też na wiele lat - podkreślił. Dodał, że celem jest przeciwdziałanie wymieraniu pszczół.

- Jeśli nie podejmiemy tego działania teraz, to sytuacja będzie naprawdę trudna. Drzewa są wycinane, a potem nasadzenia są zupełnie przypadkowe - powiedział wicemarszałek.

Tą akcją - jak podkreślił - urząd z jednej strony wychodzi na przeciw pszczelarzom, ale też samorządom.

- Często samorządy mają nakaz posadzenia drzew w miejsce wyciętych np. przy budowie dróg czy realizacji innych inwestycji i otrzymując taką celową dotację mogą sadzić właśnie drzewa miododajne np. lipy, kasztanowce, klony czy leszczyny - wymienił Grabowski.

Na przykład w powiecie kaliskim z takich dotacji skorzystał Kalisz oraz gminy: Blizanów, Ceków, Godziesze, Lisków, Mycielin i Stawiszyn.

Wicemarszałek Krzysztof Grabowski poinformował także, że samorząd województwa planuje przeznaczyć ok. 2 mln złotych dla związków pszczelarskich na wymianę węzów, czyli specjalnych szablonów plastra pszczelego, które umieszczane są w ramkach w ulach.

Jak wyjaśnił Grabowski węza pomaga pszczołom zapewnić czystość w ulu oraz prawidłowo odbudowywać plastry.

- Dzięki niemu pszczoły budują plastry staranniejsze i stabilniejsze. Pszczołom pomaga to także w budowaniu komórek trutowych i wychowywaniu trutni. Dzięki węzie plastry pszczele są okazałe i symetryczne - wyjaśnił wicemarszałek.

Zaplanowana kwota - jak dodał Krzysztof Grabowski - wystarczy na wymianę ok. 25 proc. węzów w Wielkopolsce

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.