PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy chronią klimat

  • www.zmp.poznan.pl/GK    22 kwietnia 2011 - 10:22
Samorządowcy chronią klimat

Związek Miast Polskich podpisał w Krakowie porozumienie z Komisją Europejską. Dzięki dokumentowi ZMP stanie się jedną ze struktur wspierających Porozumienie Burmistrzów.
Porozumienie Burmistrzów to elitarny klub miast i gmin zaangażowanych w ochronę klimatu, do którego mogą przystąpić wszystkie miasta i gminy, niezależnie od wielkości oraz stopnia realizacji lokalnej polityki energetycznej.

Podpisując porozumienie, prezydenci, burmistrzowie oraz wójtowie zobowiązują się do zmniejszenia do 2020 r. emisji dwutlenku węgla na swoim terenie o ponad 20%.

Wywiązanie się z tego zobowiązania wymaga od sygnatariuszy m.in. sporządzenia inwentaryzacji emisji CO2, wdrożenia działań z zakresu efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym.

Na podpisanie porozumienia zdecydowało się już ponad 2400 samorządów z 42 krajów na całym świecie, w tym 11 miast i gmin z Polski (Bielawa, Bielsko-Biała, Dzierżoniów, Ełk, Gdynia, Laszki, Łubianka, Niepołomice, Raciechowice, Stare Juchy, Warszawa).

Przystąpienie do Porozumienia Burmistrzów oznacza dla miast i gmin liczne korzyści, np. ograniczenie wydatków na energię, dostęp do źródeł finansowania przeznaczonych dla sygnatariuszy porozumienia i promocję miasta jako lidera w dziedzinie ochrony klimatu na terenie całej Europy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • fiołek, 2011-04-22 10:47:10

    "Co innym sie nie udało,teraz nam może się udać" ! Są duże szanse. Powodzenia !!!