PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy zbadają jakość powietrza

  • malopolskie.pl    30 marca 2011 - 15:31
Samorządowcy zbadają jakość powietrza

Warunki atmosferyczne, spalanie węgla w przestarzałych piecach, kiepska gospodarka odpadami i zła organizacja ruchu w miastach - to tylko niektóre przyczyny zanieczyszczenia powietrza.
W Urzędzie Marszałkowskim odbyła się debata o programie ochrony powietrza w Małopolsce. Uczestniczył w niej wicemarszałek Wojciech Kozak.

Czytaj też: Smog wawelski

Większość gmin w Małopolsce ma problem z utrzymaniem standardów w zakresie jakości powietrza.  Przekroczenia wartości pyłu występują aż w 43 gminach naszego regionu w zamieszkałych przez 1,6 mln osób czyli 50% liczby mieszkańców województwa. Przykładowo w 2010 r. alarmowe normy zostały przekroczone m.in. w Bochni (12), Niepołomicach(10) i Proszowicach(12). Czystym powietrzem nie mogą też pochwalić się małopolskie miejscowości najczęściej odwiedzane przez turystów m.in. Zakopane i Wadowice oraz gminy uzdrowiskowe: Krynica Zdrój, Muszyna, Piwniczna Zdrój. 

Winne są przestarzałe piece w gospodarstwach domowych oraz emisja ze spalania paliw w silnikach. To powoduje wysokie stężenie pyłów w powietrzu. Wpływ na występowanie przekroczeń mają również specyficzne warunki klimatyczne i ukształtowanie terenu. Efekt jest taki, że zanieczyszczone powietrze nie służy zdrowiu Małopolan powodując zaburzenia rytmu serca, choroby alergiczne i astmę.
 
Jak się okazuje najmniejszy wpływ na atmosferę ma emisja zanieczyszczeń z zakładów przemysłowych. To głównie zasługa nowoczesnych ekofiltrów, które chronią środowisko. W poprawie jakości powietrza i warunków zdrowia Małopolan ma pomóc uchwalony przez samorząd województwa „Program Ochrony Powietrza Województwa Małopolskiego” obejmujący 11 stref, w których występują przekroczenia wartości zanieczyszczenia.

Wicemarszałek Wojciech Kozak uważa, że o lepszą jakość powietrza możemy zadbać unikając tradycyjnych pieców węglowych i ograniczając korzystanie z samochodów w miastach. – Przekroczyliśmy już europejskie standardy jeśli chodzi o liczbę samochodów na jednego mieszkańca. W Krakowie to już ponad 500 samochodów na każdy tysiąc mieszkańców Krakowa– mówił Wojciech Kozak.

- Liczę, że w tej kadencji ruszy projekt kolei aglomeracyjnej. Będzie to szansa na połączenie szybką koleją  m.in. Wieliczki i Skawiny z Krakowem. Na to muszą znaleźć się środki – dodał.

Zdaniem prezesa WFOŚ Krzysztofa Bolka myślenie o ograniczeniu zanieczyszczeń powietrza należałoby rozpoczynać już na etapie tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego miast. - Dobre działania planistyczne usprawnią proces tzw. wietrzenia miast, tak aby pyły nie kumulowały się w jednym miejscu- zaznaczył prezes WFOŚ.

Dobrym rozwiązaniem byłoby także wprowadzenie nowoczesnego systemu zarządzania komunikacją miejską, tak aby upłynnić ruch w centrum miast-  Jednym z pomysłów jest stworzenie takiego systemu zarządzania ruchem, który pozwoli obliczyć prędkość z jaką powinny poruszać się samochody pomiędzy sąsiadującymi skrzyżowaniami uwzględniając sygnalizację świetlną – dodał. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Hanka, 2011-03-30 19:44:09

    Badanie jakości jest bardzo istotną sprawą. Należy to robić systematycznie i z największą starannością.
  • TEMAT, 2011-03-30 19:10:59

    Znam takiego "kontrolera jakości''.Jest bardzo surowy i nie przepuści żadnego bubla.Dla obywatela też jest bezlitosny!To tak na temat kontroli jakości w rękach samorządu.