PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowiec nie wilkiem dla owiec

  • slaskie.pl    18 lutego 2011 - 11:25
Samorządowiec nie wilkiem dla owiec

Rusza pierwszy konkurs Samorządu Województwa Śląskiego, z budżetem w wysokości 500 tys. zł. Jego celem jest ochrona bioróżnorodności wskazanych hal i polan górskich Beskidów oraz muraw Jury w oparciu o gospodarkę pasterską.
Wsparcie z budżetu Samorządu Województwa jest przeznaczone na rozwój hodowli takich ras jak Cekiel Podhalański, Polska Owca Górska, a także krzyżówek ras. W tym wypadku takie owce muszą być jednak zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wypasający powinien regulować rytm wypasu w oparciu o znajomość terenu, szaty roślinnej, dostępności paszy oraz ewentualnych przepisów prawnych.

Warunkiem otrzymania dofinansowania jest przygotowanie terenu pod wypas. Należy w tym celu usunąć niepożądaną roślinność, w miarę potrzeby wybudować lub wyremontować bacówkę, szałas lub koszor, postawić ogrodzenie i zainstalować flary do ochrony przed wilkami. Dodatkowym atutem jest umieszczenie ławek lub budowa miejsc wypoczynku oraz tablic informacyjnych dla turystów.

W tym roku program obejmuje 15 kompleksów hal o łącznej powierzchni ok. 482 ha.

Hodowcy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej otrzymają dofinansowanie na wypas owiec ras lokalnych, owcy nizinnej, krzyżowek tej rasy, a także kóz. W tym roku program objął 16 terenów cennych przyrodniczo i krajobrazowo o łącznej powierzchni ok. 103,5 ha. Jurajscy hodowcy, podobnie jak bacowie w Beskidach będą musieli przygotować teren pod wypas.

Drugi konkurs ma na celu wsparcie działań promujących Program Owca PLUS. Jego budżet w wysokości łącznej 75 tys. zł przeznaczony jest na organizację imprez o zasięgu lokalnym lub regionalnym. Mają one na celu m.in. przypomnienie tradycji i zwyczajów związanych z pasterstwem i kulturą Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej, promocję produktów pochodzenia owczego i koziego.

Wsparcie uzyskają także projekty mające na celu utworzenie i prowadzenie strony internetowej promującej Owcę PLUS.

O wsparcie z budżetu Województwa mogą ubiegać się organizacje pozarządowe oraz spółdzielnie zrzeszające hodowców owiec i kóz, działające na rzecz zachowania kultury pasterskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.