Samorządy do rządu ws. smogu: Chcemy specjalnej policji. Konieczna interwencja i trudne decyzje

Bez wsparcia ze strony rządu nie uda się wygrać walki o czyste powietrze. Czekamy na konkretne działania i odważne decyzje. To wspólna opinia przedstawicieli trzech województw – małopolskiego, śląskiego i mazowieckiego. To regiony, w których uchwały antysmogowe już działają lub zostaną podjęte w najbliższych miesiącach. Problem walki o czyste powietrze poruszony został podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Samorządy do rządu ws. smogu: Chcemy specjalnej policji. Konieczna interwencja i trudne decyzje
Samorządy apelują do rządu, by wraz z nimi walczył o czyste powietrze. (fot.Marcin Otorowski~commonswiki/CC BY-SA 3.0)

• Województwa i samorządy mają ograniczone możliwości w walce ze smogiem.

• Samorządowcy apelują do rządu, by podjął konkretne działania i nie bał się trudnych decyzji.

• NIK właśnie monitoruje międzynarodową kontrolę jakości powietrza, która trwa jednocześnie w 15 krajach Europy. Wyniki poznamy w przyszłym roku.

Liczby są nieubłagane. Polska jest najbardziej zanieczyszczonym krajem w Unii Europejskiej. Z raportu WHO wynika, że z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie ponad 30 jest w Polsce. Z pierwszej 10 aż 7 leży w naszym kraju. Eksperci alarmują, że rocznie w Polsce z powodu przebywania na terenach stale lub okresowo dotkniętych przekroczeniem norm zanieczyszczenia powietrza umiera prawie pięćdziesiąt tysięcy osób. Te liczby pokazują skalę problemu, z jakim zmierzyć się chce coraz więcej samorządów w Polsce.

Bez wsparcia rządu nie będzie czystego powietrza

Województwo małopolskie i śląskie. To dwa regiony, w których sejmiki wojewódzkie przyjęły już uchwały antysmogowe. Kolejne, jak mazowieckie i dolnośląskie, zapowiadają, że zrobią to jeszcze w tym roku. Co nie oznacza, że samorządowcy nie oczekują pomocy w tej trudnej walce o czyste powietrze. Uważają, nie bezpodstawnie, że pomóc powinien im rząd.

CZYTAJ TAKŻE: Uchwały antysmogowe w Polsce: gdzie i kiedy wejdą w życie?

- Miejmy świadomość, że województwa mają ograniczone możliwości w walce ze smogiem – podkreśla Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego. - Konieczna jest interwencja państwa w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Czekamy na konkretne działania, na oświadczenie, że rząd polski jest z samorządami i z obywatelami, chce prowadzić wspólną, spójną politykę w walce z zanieczyszczeniem powietrza – podkreśla Krupa.

Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego (fot. PTWP)
Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego (fot. PTWP)

Od razu wymienia, na czym to wsparcie mogłoby polegać: - Państwo musi wyraźnie powiedzieć, że będzie wspierało rozwiązania prawne zmierzające do tego, by usunąć z obrotu pseudo paliwa, jakimi są floty i muły węglowe; że Ministerstwo Rozwoju wprowadzi rozporządzenie dotyczące jakości kotłów; że powołany zostanie system kontroli spalania w gospodarstwach domowych, wyznaczone zostaną kary, ustanowiona zostanie „policja” z tym związana. To są rzeczy, bez których trudno będzie osiągnąć pozytywny efekt – przekonuje Krupa.

Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli (fot. PTWP)
Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli (fot. PTWP)

Podobnie sytuację wokół walki z niską emisją widzi Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli. - Nie mam żadnej wątpliwości, że obecnie widzimy większą determinację na poziomie samorządowym niż rządowym w rozwiązywaniu tego problemu. Mamy uchwały samorządów województw, zapowiedzi kolejnych. Wiele inicjatyw realizują też same miasta. Ale nie uda się nic zrobić bez decyzji podejmowanych na poziomie rządowym – przestrzega szef NIK.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Oprócz nakazów może warto pomyśleć o wsparciu tych, którzy nie mają na wymianę starych kotłów, kuchni, pieców. Karać należy tylko, co z egzekucją należności w późniejszym terminie?

ZK1, 2017-05-29 13:02:57 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE