PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy dostaną miliony na elektromobilność

  • PAP/jk    5 sierpnia 2017 - 09:29
Samorządy dostaną miliony na elektromobilność
Zakup autobusów elektrycznych oznacza, że z ruchu będą wycofywane stare pojazdy spalinowe, a to przyczyni się do spadku emisji szkodliwych gazów do atmosfery. (Fot. Pixabay)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 200 mln zł na dofinansowanie zakupu przez samorządy autobusów elektrycznych.
Miasta lub ich spółki komunikacyjne mogą już zacząć gromadzić dokumenty, które będą potrzebne do ubiegania się o pieniądze, gdyż NFOŚiGW uruchomi nabór wniosków już za miesiąc, 4 września. Podania będą przyjmowane do 22 września - pisze w weekendowym wydaniu "Nasz Dziennik".

Zakup autobusów elektrycznych oznacza, że z ruchu będą wycofywane stare pojazdy spalinowe, a to przyczyni się do spadku emisji szkodliwych gazów do atmosfery. To dlatego fundusz uważa, że może się angażować finansowo w tego rodzaju projekty - wyjaśnił rzecznik prasowy NFOŚiGW Sławomir Kmiecik.

- Z owych 200 mln kwota 159 mln zostanie zarezerwowana na pożyczki dla samorządów, a 41 mld na dotacje. To drugie rozwiązanie jest dla biedniejszych miast - dodał.

Szansę na wsparcie mają projekty zmierzające do obniżenia zużycia energii i paliw w publicznym transporcie. Pieniądze będzie też można wydać na szkolenia kierowców z obsługi bezemisyjnego taboru lub przeznaczyć je na modernizację czy budowę stacji ładowania elektrycznych autobusów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • kora, 2017-08-08 15:33:23

    Ja jestem ciekawa dlaczego się mówi tylko o miastach a o wsiach nic, tylko się udaje, że te rzęchy zwane BUS-ami wydalają ze siebie eko-spaliny. Dlaczego nie ma komunikacji miejskiej obsługującej np. całe Starostwo.