PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy dostaną rekompensaty za szkody m.in. bobrów

  • Bartosz Dyląg    5 czerwca 2014 - 18:13
Samorządy dostaną rekompensaty za szkody m.in. bobrów

Jednostki samorządowe, właściciele działek czy ośrodków wypoczynkowych otrzymają odszkodowania za szkody wyrządzane przez bobry – zakłada senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody.
W czwartek sejmowa komisja środowiska zajmowała się projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Posłowie zdecydowali, że zajmie się nim podkomisja.

Senator Stanisław Gorczyca z PO podkreślił, że projekt ma dostosować przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2013 roku. TK uznał, że ograniczenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone m.in. przez bobry, jedynie do szkód w gospodarstwach leśnych, rolnych i rybackich jest niezgodne z konstytucją.

Ustawa o ochronie zwierząt stanowi, że pewne gatunki zwierząt, m.in. bobry są objęte ochroną. Wprowadza ona m.in. zakaz zabijania tych zwierząt, nawet jeśli wyrządzają one szkody w majątku. Skarb Państwa bierze odpowiedzialność i wypłaca rekompensaty za powstałe szkody.

Projekt nowelizacji przewiduje odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie i bobry, niezależnie od rodzaju majątku, w którym takie szkody powstały.

Czytaj też: Sposób na podtopienia spowodowane przez bobry

Obowiązujące przepisy mówią, że Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez: żubry - w uprawach, płodach rolnych lub w gospodarstwie leśnym; wilki - w pogłowiu zwierząt gospodarskich; rysie - w pogłowiu zwierząt gospodarskich; niedźwiedzie - w pasiekach, w pogłowiu zwierząt gospodarskich oraz w uprawach rolnych; bobry - w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim. Nowe przepisy będą dotyczyć wszystkich terenów, także rekreacyjnych.

Istotna zmiana w przepisach dotyczy poszerzenia zakresu podmiotowego. Dziś odszkodowania za straty dostają niemal wyłącznie rolnicy. Jeśli przepisy wejdą w życie, rekompensaty otrzymają także m.in. samorządy, właściciele działek czy ośrodków wypoczynkowych.

Wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk zaznaczył, że negatywne stanowisko wobec projektu mają resorty środowiska oraz finansów. Przychylne propozycjom senatorów jest za to ministerstwo rolnictwa.

- Proponowane przepisy spowodują lawinowy wzrost zgłaszanych szkód i wniosków o odszkodowania. W niektórych przypadkach odszkodowania mogłyby wzrosnąć nawet dwukrotnie - ocenił wiceminister.

Jego zdaniem w grę wchodzi także wznowienie wcześniejszych postępowań sadowych.

W uzasadnieniu projektu napisano, że w 2012 roku rekompensaty za szkody spowodowane przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie i bobry przekroczyły 13 mln zł. Resort środowiska szacuje, że w 2013 roku rekompensaty wyniosą ok. 16 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • PSL Milicz, 2014-06-06 12:17:07

    Okazja formalnie odnieść się do próśb uregulowania braku odszkodowań spowodowanych przez masowe naloty ptaków (żurawie, gęsi, łabędzie ) na wschody zbożowe wokół ptasich rezerwatów przyrody (Stawy Milickie). Sprawa znana i oczywista.