PARTNER PORTALU
  • BGK

Ścieki przestaną zanieczyszczać Nysę Łużycką

  • PAP    14 marca 2013 - 15:27
Ścieki przestaną zanieczyszczać Nysę Łużycką

Ścieki z szamb w gminach: Sulików, Platerówka i Zgorzelec na Dolnym Śląsku przestaną zanieczyszczać przygraniczną Nysę Łużycką dzięki nowoczesnej oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej. Koszt inwestycji to prawie 50 mln zł.
Oczyszczalnia i sieć powstała dzięki wsparciu z programu infrastruktura i środowisko Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Jak poinformował w czwartek rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska (WFOŚiGW) we Wrocławiu Robert Borkacki w wodach Nysy Łużyckiej, rzeki granicznej z Niemcami, są bakterie fekalne z nieszczelnych szamb w przygranicznych gminach wiejskich, m.in. Platerówce i Sulikowie.

"Ścieki praktycznie bez oczyszczenia trafiały tam do gleby lub wprost do Czerwonej Wody, dopływu Nysy Łużyckiej. Skutek jest taki, że zagrożone były m.in. ujęcia wody pitnej dla Zgorzelca i Goerlitz oraz kąpieliska po obu stronach granicy" - mówił Marek Mielczarek, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Rzecznik dodał, że obecnie - dzięki nowym inwestycjom - stan środowiska i czystości wód ulegnie znaczącej poprawie, bowiem nowa oczyszczalnia ścieków pozwala na bezpieczne przetworzenie 20 m sześć. nieczystości na godzinę.

W gminie Sulików wybudowano blisko 25 km kanalizacji sanitarnej. W gminach Platerówka i Zgorzelec położono ponad 15 km sieci. Wybudowano także 32 nowych przepompowni, które pozwalają na jej sprawne funkcjonowanie kanalizacji.

"Po zakończeniu prac dostęp do sieci kanalizacyjnej zyska 4,5 tys. osób. Realizacja projektu kosztowała prawie 48 mln zł" - dodał Mielczarek.

Obecnie WFOŚiGW we Wrocławiu obsługuje 11 projektów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko z zawartymi umowami i 2 nowe przedsięwzięcia z Wrocławia i Oławy, dla których jest planowane podpisanie umów w II kwartale 2013 r. Łączna wartość tych projektów to ok 630 mln zł. W budowie jest 450 km wodociągów i kanalizacji. Zakończono prace w nowych oczyszczalniach ścieków w Ziębicach i Sulikowie. Zmodernizowane zostały obiekty w Środzie Śląskiej, Nowogrodźcu, Strzegomiu, Strzelinie i Oławie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: