PARTNER PORTALU
  • BGK

Ścieżka dydaktyczna nie tylko dla turystów

  • PAP    28 grudnia 2011 - 18:26
Ścieżka dydaktyczna nie tylko dla turystów

Ścieżka dydaktyczna "Mokry Kozub" powstała w Babiogórskim Parku Narodowym w Zawoi. Choć oficjalne otwarcie zaplanowano na wiosnę, to już teraz ścieżka cieszy się dużą popularnością zarówno wśród turystów, jak i miejscowych.
Myślą przewodnią, która nam przyświecała przy jej tworzeniu, było zmniejszenie liczby osób, które wchodzą na chroniony teren parku. Wiele grup korzystających z naszej oferty edukacyjnej może przejść ścieżką i na niej przeprowadzić zajęcia. Zauważyliśmy także, że wzbudza ona zainteresowanie spacerowiczów. Szczególną atrakcją jest platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę Babiej Góry - powiedział Maciej Mażul, przyrodnik.

Ścieżka rozpoczyna się przy budynku dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego. Szlak wiedzie w kierunku góry Mokry Kozub, a następnie do Zawoi Markowej, gdzie kończy się nieopodal skansenu, w którym podziwiać można m.in. kurną chałupę z 1840 roku oraz dwie chałupy, kuźnię i piwniczkę ze spichlerzem z początku XX wieku.

Maciej Mażul z Babiogórskiego Parku Narodowego powiedział, że ścieżka wiedzie leśnymi dróżkami i liczy około 2 km. Na jej trasie znalazło się dziewięć przystanków tematycznych, które ułatwiają i uatrakcyjniają prowadzenie zajęć przyrodniczych. Przybliżają także przyrodę Babiej Góry.

Szczególną atrakcją będzie żabi staw, gdzie wiosną można przyjrzeć się życiu płazów, a także domek dla ptaków zawieszony w koronie jednego z drzew. Wchodząc do niego można się przekonać, co widzą małe rudziki, czekając w gnieździe na rodziców. Jest także "leśna klasa", w której można przeprowadzić lekcję; wśród drzew ustawione są ławki i tablica.

Ścieżka była budowana przez kilka ostatnich miesięcy. Babiogórski Park Narodowy pozyskał na nią oraz na infrastrukturę towarzyszącą, a także na modernizację ośmiu innych ścieżek edukacyjnych, łącznie ponad 1,8 mln zł z Unii Europejskiej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.