Ścieżka oczyści powietrze w Nowej Soli

W Nowej Soli zbudowano ścieżkę, która oczyszcza powietrze.
Ścieżka oczyści powietrze w Nowej Soli
Ta technologia ma szansę zrewolucjonizować budownictwo. Doskonale sprawdza się w miastach, gdzie duże betonowe powierzchnie (chodniki, ekrany akustyczne, elewacje budynków czy tunele) mogą czyścić się same i zmniejszać zanieczyszczenie powietrza.

TioCem, bo tak nazywa się ekologiczny cement, na bazie którego powstają finalne produkty betonowe, po raz pierwszy w Polsce został zastosowany na szeroką skalę przez Urząd Miejski w Nowej Soli do wykonania 6 tys m kw. chodników i ścieżek rowerowych wzdłuż ulicy Witosa.

10 października 2012 r. w ramach obchodów Święta Drzewa ekologiczne rozwiązania zostaną zaprezentowane mieszkańcom.

Na czym polega fenomen cementu TioCem i technologii TX Active oferowanej przez Górażdże Cement?

- TioCem to bardzo innowacyjny, zaawansowany technologicznie cement o wyjątkowych właściwościach ekologicznych. Dzięki zawartości fotokatalizatora w postaci nanometrycznego dwutlenku tytanu, wykonane z TioCemu powierzchnie betonowe aktywnie wpływają na poprawę jakości powietrza przez zmniejszenie stężenia szkodliwych tlenków azotu pochodzących ze spalania paliwa przez samochody oraz wykazują właściwości samoczyszczące się – mówi Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement.

Mamy nadzieję, że wzrastający w kraju poziom świadomości ekologicznej, rozwijający się sektor ekologicznego budownictwa wzbudzą wkrótce większe zainteresowanie technologią betonowych produktów fotokatalitycznych TX Active – dodaje Balcerek.

Na razie takich inwestycji jak w Nowej Soli jest w Polsce niewiele. Kostkę, z której wykonano ścieżkę rowerową i chodniki wyprodukował ZPB Kaczmarek.

- Jednym z priorytetów działania naszej gminy jest ochrona środowiska. Poprzez zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych do budowy ścieżek rowerowych i chodników chcemy pokazać mieszkańcom, że dokładamy wszelkich starań, aby podnosić standard życia oraz by dbać o dobro i zdrowie naszych mieszkańców – mówi Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Szkoda że ten ekologiczny beton nie pochłania CO2, bo wtedy unia by musiała zlikwidować swój podatek od emisji tego gazu.

wynalazca, 2012-10-10 13:56:04 odpowiedz

To by się mogło sprawdzić w zimie, jeśli się dobrze odśnieża wszystkie drogi. Bo wtedy jest dostęp do jednak ograniczonego ale światła no i powietrza, które niby ma być oczyszczane.

grzesiek, 2012-10-09 22:51:48 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE