PARTNER PORTALU
  • BGK

Ścieżka oczyści powietrze w Nowej Soli

  • AT    9 października 2012 - 18:27
Ścieżka oczyści powietrze w Nowej Soli

W Nowej Soli zbudowano ścieżkę, która oczyszcza powietrze.
Ta technologia ma szansę zrewolucjonizować budownictwo. Doskonale sprawdza się w miastach, gdzie duże betonowe powierzchnie (chodniki, ekrany akustyczne, elewacje budynków czy tunele) mogą czyścić się same i zmniejszać zanieczyszczenie powietrza.

TioCem, bo tak nazywa się ekologiczny cement, na bazie którego powstają finalne produkty betonowe, po raz pierwszy w Polsce został zastosowany na szeroką skalę przez Urząd Miejski w Nowej Soli do wykonania 6 tys m kw. chodników i ścieżek rowerowych wzdłuż ulicy Witosa.

10 października 2012 r. w ramach obchodów Święta Drzewa ekologiczne rozwiązania zostaną zaprezentowane mieszkańcom.

Na czym polega fenomen cementu TioCem i technologii TX Active oferowanej przez Górażdże Cement?

- TioCem to bardzo innowacyjny, zaawansowany technologicznie cement o wyjątkowych właściwościach ekologicznych. Dzięki zawartości fotokatalizatora w postaci nanometrycznego dwutlenku tytanu, wykonane z TioCemu powierzchnie betonowe aktywnie wpływają na poprawę jakości powietrza przez zmniejszenie stężenia szkodliwych tlenków azotu pochodzących ze spalania paliwa przez samochody oraz wykazują właściwości samoczyszczące się – mówi Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement.

Mamy nadzieję, że wzrastający w kraju poziom świadomości ekologicznej, rozwijający się sektor ekologicznego budownictwa wzbudzą wkrótce większe zainteresowanie technologią betonowych produktów fotokatalitycznych TX Active – dodaje Balcerek.

Na razie takich inwestycji jak w Nowej Soli jest w Polsce niewiele. Kostkę, z której wykonano ścieżkę rowerową i chodniki wyprodukował ZPB Kaczmarek.

- Jednym z priorytetów działania naszej gminy jest ochrona środowiska. Poprzez zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych do budowy ścieżek rowerowych i chodników chcemy pokazać mieszkańcom, że dokładamy wszelkich starań, aby podnosić standard życia oraz by dbać o dobro i zdrowie naszych mieszkańców – mówi Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • wynalazca, 2012-10-10 13:56:04

    Szkoda że ten ekologiczny beton nie pochłania CO2, bo wtedy unia by musiała zlikwidować swój podatek od emisji tego gazu.
  • grzesiek, 2012-10-09 22:51:48

    To by się mogło sprawdzić w zimie, jeśli się dobrze odśnieża wszystkie drogi. Bo wtedy jest dostęp do jednak ograniczonego ale światła no i powietrza, które niby ma być oczyszczane.