PARTNER PORTALU
 • BGK

Segregacja śmieci się opłaca

 • GK    22 maja 2013 - 11:17
Segregacja śmieci się opłaca

W lipcu wchodzą w życie nowe zasady wywozu odpadów. W związku z tym kancelaria premiera poucza jak segregować śmieci.
Od 1 lipca będzie obowiązywać nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Gmina stanie się właścicielem wszystkich odpadów ze swojego terenu. Odpowiedzialność za wywóz śmieci spadnie zatem na nią.

Czytaj też: Segregacja śmieci jak układanie puzzli

Każda gmina ma obowiązek poinformowania mieszkańców, jak segregować odpady. Szczegóły będą publikowane m.in. na stronach internetowych gmin.

Jeśli chodzi o kartonik po mleku, to należy je zakwalifikować do opakowań wielomateriałowych. Choć w większości składa się z papieru, to nie może być wrzucony do pojemnika na makulaturę. Zawartość kartonika mogłaby zamoczyć zgromadzony papier, dlatego wrzucamy go do pojemnika na odpady z plastiku.

Decyzję o myciu opakowań każda gmina podejmuje indywidualnie. Zasady zostaną określone w regulaminach utrzymania czystości i porządku na terenie każdej gminy.

Jeśli odpady z tworzyw sztucznych są zbierane razem z papierem, dobrze jest myć pojemniki po płynnej lub półpłynnej żywności (np. jogurtach). Chodzi o to, żeby papier w pojemniku nie został zanieczyszczony.

Plastikowe butelki i nakrętki od butelek wyrzucamy do pojemnika na plastik. Ważne, żeby butelki nie były zakręcone.

Butelki szklane oraz słoiki również wyrzucamy bez nakrętek. Od lipca każda gmina będzie miała obowiązek zbiórki niepotrzebnego sprzętu RTV i AGD, baterii, leków oraz innych problemowych odpadów.

Odpady po remoncie również będą zbierane przez gminy. Ustawa nie precyzuje, czy zbiórki materiałów budowlanych będą dodatkowo płatne. Decyzje o tym zapadną w gminach.

Czytaj też: "Jest lepsze rozwiązanie niz drogie spalanie śmieci"

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • Aleksander, 2013-05-23 08:14:09

  Ministerstwo Środowiska też szkoli - patrzeć w google.pl na hasło "narodowy przekręt ekologiczny"...
 • w.potega@neostrada.pl, 2013-05-22 17:43:29

  Podatek od czego, ewentualnie za co? Za śmieci? A jeżeli obywatel śmieci nie ,,produkuje", lub we własnym zakresie odpady utylizuje, ewentualnie we współpracy z instytucjami utylizującymi, to za co miałby płacić podatek?
 • szef, 2013-05-22 15:23:28

  No kto jak kto ale PORTAL SAMORZADOWY to mógł by nie pisać nieprawdy. Od 1 lipca gminy nie stają się WŁAŚCICIELAMI odpadów tylko WŁADAJĄCYMI ODPADAMI. To istotna różnica i portal powinien znać ustawę o czystości a nie pisać bzdury.