PARTNER PORTALU
 • BGK

Segregowanie odpadów powinno być odruchem naturalnym

 • Patrycja Batóg    8 sierpnia 2011 - 14:54
Segregowanie odpadów powinno być odruchem naturalnym

Samorządy muszą nie tylko zachęcać mieszkańców do selektywnej zbiórki odpadów, ale przede wszystkim taką zbiórkę umożliwić - przekonuje Anna Kozera-Szałkowska z Fundacji PlasticsEurope Polska.
Według ostatnich zmian w prawie odpadowym śmieci wytwarzane na danym terenie staną się własnością samorządu, co pozwoli gminom i regionom prowadzić racjonalną gospodarkę odpadami poprzez ekonomicznie uzasadniony odzysk zawartych w odpadach zasobów. 

dr inż. Anna Kozera-Szałkowska z Fundacji PlasticsEurope Polska: Samorządy muszą szukać różnych sposobów na zachęcanie mieszkańców do selektywnej zbiórki odpadów. Jednak przede wszystkim muszą im to umożliwić, czyli postawić specjalne pojemniki, zorganizować odbiór odpadów przeznaczonych do recyklingu, po to by mieszkaniec miał je gdzie oddawać. Teraz w dużej mierze nie ma gdzie ich oddawać. Ale są też z tym związane określone koszty, które musi ponieść gospodarujący odpadami na danym terenie.

A co z zachętami finansowymi?

W wielu gminach już funkcjonuje system polegający na tym, że za wyselekcjonowane odpady płaci się mniej, albo w ogóle, a za niewysegregowane odpady płaci się więcej.

Ważną rolę pełni również edukacja?

Wiedza na temat odpadów z tworzyw sztucznych nie jest powszechna. Najważniejsze jest główne przesłanie – te wartościowe surowce wtórne w ogóle nie powinny być unieszkodliwiane przez składowanie. Z odpadów z tworzyw sztucznych można zrobić masę rzeczy. Od doniczki do kwiatków po zderzak samochodowy, wieszaki, pojemniki, europalety, czy też meble ogrodowe. Tworzywa sztuczne są materiałem, który można przerabiać w różny sposób, można zrobić butelkę, a samo tworzywo z butelki można następnie uprząść i zrobić bluzę polarową. Wreszcie odpady z tworzyw sztucznych mogą służyć w procesach przemysłowych jako substytut koksu i ropy naftowej. Dlatego tak ważną rolę przywiązujemy do upowszechniania wiedzy o tym, że każdy plastikowy odpad ma wartość, jest cenny z ekologicznego oraz ekonomicznego punktu widzenia.

Czytaj też: Wyrzucony plastik też ma swoją wartość

Trzeba też zwracać uwagę na to, że część odpadów z tworzyw sztucznych nie powinna być spalana bezpośrednio.

Tak. Powinien zostać wprowadzony system dozoru, to łatwo sprawdzić czym się pali w domowych piecach. Moim zdaniem wynika to z niedostatku działań edukacyjnych. Gminy powinny wyedukować mieszkańców, przekazać informacje na temat systemu gospodarki odpadami na danym terenie, czego mieszkańcy nie powinni robić i starać się to od nich wyegzekwować. Pamiętajmy o tym, że proces spalania tworzywa sztucznego w zbyt niskich temperaturach nie zachodzi do końca i wtedy wytwarzają się różnego typu substancje pośrednie, które są szkodliwe dla zdrowia. W instalacjach przemysłowych proces spalania przebiega w pełni i powstaje tylko dwutlenek węgla i para wodna.

Fundacja PlasticsEurope Polska po raz czwarty prowadzi akcję informacyjną skierowaną do ogółu społeczeństwa o konieczności właściwego postępowania z odpadami z tworzyw sztucznych. W kilkunastu miastach Polski na 300 nośnikach typu citylight prezentowany będzie plakat, na którym postać dziewczynki niosącej posegregowane plastiki w połączeniu z hasłem „Segregowanie odpadów – odruch naturalny” symbolizować mają główne przesłanie kampanii mówiące o tym, że każdy z nas powinien zadbać o to, by odpady z tworzyw sztucznych nie trafiały na wysypisko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • Niewiadomoco, 2011-11-18 20:58:19

  Nie wiem w jaki sposób segregować te odpady. Może jakaś kampania informacyjna by się przydała.
 • KORA, 2011-11-18 18:58:09

  Te naturalne odruchy niektórych mogłyby oburzyć, te w stosunku do śmieci też, bo to co dla jednego naturalne to dla drugiego niekoniecznie...
 • BRAX, 2011-11-18 18:52:50

  Już się robi !!! SUPER!!!