PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejmik województwa łódzkiego przyjął uchwałę antysmogową

  • PAP/MIW    24 października 2017 - 15:49
Sejmik województwa łódzkiego przyjął uchwałę antysmogową
Co roku jesienią polskie miasta borykają się ze smogiem. (fot. pixabay.com)

Radni sejmiku województwa łódzkiego przyjęli we wtorek (25.10) uchwałę antysmogową, której celem jest zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery. Nowe przepisy mają wejść w życie w maju przyszłego roku. Według działaczy Łódzkiego Alarmu Smogowego to działania pozorne.
Przyjęta przez radnych uchwała antysmogowa ma ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w regionie m.in. poprzez eliminowanie paliw niskiej jakości i dostosowanie instalacji cieplnych do wymogów niskoemisyjności. Od pierwszego maja przyszłego roku obowiązywać ma zakaz montowania - zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach - pieców, które nie spełniają norm europejskich.

Uchwała zakazuje również stosowanie paliw o najgorszej jakości np. węgla brunatnego czy mułów węglowych. Ograniczenia i zakazy obejmują cały rok kalendarzowy.

Czytaj : Mazowsze, ustawa antysmogowa: Koniec trującego powietrza?

Na dostosowanie do nowych przepisów właściciele pieców będą mieli kilka lat.

Przewodniczący sejmiku Marek Mazur zwraca uwagę, że Łódzkie jest jednym z pierwszych regionów w kraju, gdzie taką uchwałę podjęto. Przyznał, że nie jest może ona doskonała, ale została wypracowana po konsultacjach m.in. z samorządami województwa łódzkiego i z Łódzkim Alarmem Smogowym.

Tymczasem działacze z Łódzkiego Alarmu Smogowego uważają, że przyjęta uchwała to działania pozorne. Według nich największym problemem są zawarte w uchwale wyjątki, które dotyczą ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe, czyli m.in. kominków oraz pieców kaflowych. Zwracają uwagę, że termin, kiedy uchwała wejdzie dla nich w życie to 2022 rok, a datę graniczną wymiany tych, które nie spełniają norm, określono na 2025 rok. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Obywatel, 2017-10-25 00:59:41

    Tradycyjnie Poznan na koncu.kontynuacja trucia mieszkancow.