PARTNER PORTALU
  • BGK

Senator Wojciech Piecha: uchwała antysmogowa napisana pod publiczkę

  • MIW    19 lipca 2017 - 10:16
Senator Wojciech Piecha: uchwała antysmogowa napisana pod publiczkę
Sejmik województwa śląskiego przyjął uchwałę antysmogową w kwietniu b.r. (fot. www.slaskie.pl)

Im bliżej wejścia w życie uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego tym donośniejsze stają się głos krytykujące jej zapisy. Najpierw z apelem o przesunięcie terminu jej wprowadzenia wystąpili radni Pszczyny, teraz z kolei oświadczenie w sprawie uchwały wydał senator Wojciech Piecha (PIS). Zarzuca w nim marszałkowi województwa śląskiego, że dezinformuje mieszkańców, zatajając przed nimi, że uchwała uderzy ich po kieszeni.
• Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego ma wejść w życie 1 września.

• Zdaniem senatora Wojciecha Piechy została ona jednak źle przygotowana i napisana „pod publiczkę”.

• Senator twierdzi, że spółki węglowe nie dostały czasu, aby przygotować się do nowych realiów. W efekcie nastąpi drastyczny wzrost zapotrzebowania na sortymenty średnie i… wzrost importu węgla, głównie z Rosji.

Jak stwierdza Piecha, Polska Grupa Górnicza – czyli największy producent węgla kamiennego w Polsce – zgadza się z regulacjami dotyczącymi wycofania z rynku indywidualnych odbiorców mułów węglowych i tzw. flotokoncentratów (tj. paliw o najniższej jakości) i sama („bez apelu marszałka” – jak pisze Piecha) ograniczyła ich sprzedaż klientom indywidualnym, a do końca roku całkowicie wycofa je z oferty. Senator podkreśla też, że PGG rozpoczęła współpracę z Politechniką Śląską tak, by przejść na etap przemysłowy wzbogacania mułów i produkowania z nich paliwa o normalnych parametrach.

Czytaj : Polski Alarm Smogowy odpowiada radnym Pszczyny w sprawie uchwały antysmogowej

- Takie paliwa będą mogły być spalane zarówno w kotłach ekologicznych, jak również dodawane do miałów węglowych z oddzieleniem części mineralnej poniżej 6 proc. węgla. Rozwiązanie powinno zostać zrealizowane w przyszłym sezonie grzewczym – zapowiada Piecha, po czym… wrzuca „kamyczek” do ogródka marszałka Wojciecha Saługi.

- Marszałek dezinformuje! Uchwały antysmogowe uderzą zwykłych ludzi po kieszeni – pisze Piecha, komentując apel Saługi do spółek górniczych o wycofanie ze sprzedaży mułów i flotokoncentratów.

Czytaj : Uchwały antysmogowe w Polsce: gdzie i kiedy wejdą w życie?

- Uchwały antysmogowe, w tym przyjęta w kwietniu br., przez sejmik województwa śląskiego zakazują stosowania nie tylko mułów i flotokoncentratów, ale stopniowo także wysokiej jakości miałów węglowych i tzw. węgli grubych. To dla PGG oraz mieszkańców może mieć fatalne skutki, o czym już pan marszałek nie wspomina – stwierdza Piecha.

 

Jak twierdzi senator (sięgając po dane kolportowane przez PGG) uchwały antysmogowe wyeliminują z rynku ok. 2,5 mln ton węgla, w tych nie tylko muły węglowe i tzw. flotokoncentraty, ale także „wysokiej jakości miały i węgiel gruby”, co w efekcie zmniejszy przychody PPP o ok. 637 mln zł.

Ceny ogrzewania pójdą w górę

 

Piecha przekonuje, że dalszą konsekwencją takiego stanu rzeczy będzie drastyczny wzrost zapotrzebowania na sortymenty średnie i… wzrost importu węgla, głównie z Rosji.×
KOMENTARZE (1)

  • OZE alternatywą dla węgla, 2017-07-19 15:19:47

    Wprowadzenie standardów emisyjnych dla przydomowych kotłów i określenie minimalnych wymagań jakościowych dla paliw stałych, to konieczne warunki skutecznej ochrony powietrza przed niską emisją. W wielu krajach UE miał i muł uważany jest za odpad przy wydobyciu węgla i nie jest sprzedawany (u nas jes...t). Również piece węglowe oraz węgiel muszą spełniać odpowiednie normy pod kątem emisji zanieczyszczeń, jednak w Polsce takich norm dla naszego polskiego węgla nie ma. Rząd NIE myśli o zakazie wprowadzania do obrotu detalicznego paliw takich jak: węgiel brunatny, muły węglowe, flotokoncentraty oraz różnego rodzaju paliwa mieszane, które nie powinny być wykorzystywane do ogrzewania domów. Sam mam piec Mini Bio Kostrzewa, na pellet. Jest ekologicznie, nie truję siebie, rodziny i nikogo w okolicy. Jeżeli mamy mieć wpływ na swoje zdrowie czy środowisko, to zacznijmy najpierw od swojej kotłowni i wymiany pieca na ekologiczny, na który można pozyskać obecnie dotację.  rozwiń