Sezon grzewczy, palenie śmieci: Kominek to nie śmietnik, ale Polacy i tak wiedzą swoje

40 proc. respondentów przyznaje, że nie wie na czym polega zjawisko niskiej emisji, a 20 proc. z nich pozytywnie odnosi się do palenia śmieci, uznając je za wyraz przedsiębiorczości, oszczędności i zachowania proekologicznego - takie wyniki przyniosło badanie w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Nie Rób Dymu.
Sezon grzewczy, palenie śmieci: Kominek to nie śmietnik, ale Polacy i tak wiedzą swoje
Emisja pyłów i szkodliwych gazów przybiera na sile wraz z początkiem sezonu grzewczego (Fot. Shutterstock)

- W obliczu rozpoczynającego się właśnie sezonu grzewczego chcemy zwrócić uwagę użytkowników domowych palenisk, że kominek to nie śmietnik i trzeba wiedzieć czym i jak w nim palić, by robić to ekologicznie, efektywnie i ekonomicznie. Nie zapominajmy, że równie istotna jak rodzaj drewna jest jakość i technologia samego paleniska oraz jego prawidłowe utrzymanie – komentuje Marcin Brysiak, organizator kampanii Nie Rób Dymu.

Emisja pyłów i szkodliwych gazów przybiera na sile wraz z początkiem sezonu grzewczego, kiedy użytkownicy domowych palenisk, w tym pieców i kominków, chcąc uzyskać z nich jak najwięcej ciepła jak najtańszym kosztem, zaczynają spalać śmieci, domowe odpady, a także najniższej jakości paliwa stałe.

Czytaj też: Samorządowcy chcą mieć większy wpływ na jakość powietrza w miastach

W ramach kampanii Nie Rób Dymu, uruchomionej w sierpniu b.r., instytut badawczy ARC Rynek i Opinia przeprowadził wśród Polaków mieszkających w domach jednorodzinnych, bliźniakach lub szeregowcach posiadających własne źródło ogrzewania (niepodłączonych do sieci ciepłowniczej) badania, dotyczące sposobu ogrzewania domu. Celem badań było poznanie zwyczajów związanych z użytkowaniem drewna i wyborem poszczególnych jego gatunków, a także stanu wiedzy i postaw związanych z dbaniem o czystość powietrza. Badanie przeprowadzono na próbie 1003 osób.

- Kampania Nie Rób Dymu narodziła się w odpowiedzi na opłakany stan powietrza w Polsce, którego jakość z roku na rok się pogarsza, a także w odpowiedzi na mity narastające wokół szkodliwego wpływu palenia drewnem – mówi dr inż. Szymon Szufa, ekspert kampanii.

W ramach kampanii przeprowadzono badania opinii wśród Polaków, korzystających z pieców i kominków, jako źródła domowego ciepła.

Więcej czytaj na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dla mnie to niepojęte, jak można mieć tak słabą świadomość na temat niskiej emisji...nie wiedzieć co to jest smog i w jaki sposób przyczyniamy się do jego wytwarzania..Ludzie muszą się wreszcie otrząsnąć i patrzeć nie tylko na swój kawałek ziemi. Jeśli palą śmieciami, to trują wszystkich w całej oko...licy. Nie wiem, co tu jest takie trudne do zrozumienia? Może ten artykuł otworzy wam oczy: blog.dedietrich.pl/w-2030-roku-smog-nadal-bedzie-naszym-wrogiem/ rozwiń

Helena, 2016-10-27 09:04:14 odpowiedz

Tylko buractwo spala odpady - demotywatory.pl/4386121/Typowe-polskie-buraki-ktore-pala-smieci-na-dzialce

... szkoda słów..., 2016-10-18 13:46:50 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE