PARTNER PORTALU
  • BGK

Skaryszew, Ireneusz Kumięga: Rygorystyczne przepisy nie zniechęciły do przyjazdu na Jarmark Koni

  • PAP/AT    22 lutego 2018 - 07:57
Skaryszew, Ireneusz Kumięga: Rygorystyczne przepisy nie zniechęciły do przyjazdu na Jarmark Koni
Jarmark koni w Skaryszewie: Udało się wyeliminować złe traktowanie koni (fot.pixabay.com)

Udało się w dużej mierze osiągnąć zamierzone cele. Zależy nam na tym, żeby ze Skaryszewa nie wyjeżdżały konie na rzeź. Mam nadzieję, że taki handel udało nam się wyeliminować lub w znacznym stopniu ograniczyć - powiedział burmistrz Skaryszewa Ireneusz Kumięga.
  • Zarówno władze gminy, jak i przedstawiciele Centaurusa podkreślają, że podczas tegorocznego Jarmarku Końskiego "Wstępy" w Skaryszewie koło Radomia (Mazowieckie) udało się wyeliminować nie tylko hurtowe skupowanie koni przeznaczonych na ubój, ale także złe traktowanie zwierząt.
  • Ich zdaniem to efekt zaostrzonych przepisów regulaminu.
  • Jak powiedział burmistrz miasta Ireneusz Kumięga, wbrew obawom organizatorów rygorystyczne przepisy nie zniechęciły hodowców do przyjazdu do Skaryszewa.

Organizatorzy zwracają uwagę, że ostrzejsze przepisy nie zniechęciły hodowców koni do udziału w jarmarku. W tym roku władze miasta po raz pierwszy wspólnie z działającą na rzecz praw zwierząt fundacją Centaurus wprowadziły liczne obostrzenia, których głównym celem miało być wyeliminowanie ze skaryszewskiego jarmarku handlu końmi na mięso. Przesunięto godzinę rozpoczęcia imprezy na 5 rano, by handel nie odbywał się nocą. Organizatorzy wymagali też orzeczeń weterynaryjnych o stanie zdrowia wwożonych na targ koni. Sprzedawcy, którzy nie mieli takich dokumentów, nie byli wpuszczani na teren targu. Ograniczono także tonaż pojazdów, które mogły wjechać na jarmark (do 7,5 t), by uniemożliwić hurtowe wwożenie na targowisko zwierząt przeznaczonych na ubój.

Czytaj też: Po decyzji burmistrza handel końmi na rzeź będzie trudniejszy

Jak powiedział burmistrz miasta Ireneusz Kumięga, wbrew obawom organizatorów rygorystyczne przepisy nie zniechęciły hodowców do przyjazdu do Skaryszewa. W ub. roku na jarmarku było ok. 400 koni. W tym roku, podczas dwudniowej imprezy, która zakończyła się we wtorek wieczorem, na teren targu wwieziono blisko 300 koni. Służby nie wpuściły za bramy transportów z ok. 140 końmi - głównie z powodu braku świadectw weterynaryjnych o stanie zdrowia zwierząt. "Kluczowe było dla nas to, żeby Wstępy stały się targiem wolnym od chorób" - podkreślił Marek Pietrusiak z fundacji Centaurus, która w tym roku była partnerem Urzędu Miasta i Gminy w Skaryszewie w organizacji imprezy.

Pietrusiak zaznaczył, że przedstawiciele Centaurusa i trzech innych fundacji wraz z wolontariuszami - w sumie ponad 60 osób - monitorowali także teren poza jarmarkiem. Sprawdzali, czy nie dochodzi tam do transakcji i sprzedaży koni na rzeź z transportów niewpuszczonych na targowisko. Ich podejrzenie wzbudził m.in. rozładunek kilkunastu koni w okolicy skaryszewskiego cmentarza. Właściciel zwierząt wytłumaczył jednak, że robi to dla dobra koni, które - niewpuszczone na targ z związku z niedopełnieniem przez niego formalności - muszą trochę odpocząć przed drogą powrotną.

Czytaj też: Jarmark koni z nowym regulaminem i pod nadzorem×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.