PARTNER PORTALU
  • BGK

Składowisko odpadów promieniotwórczych. Kiedy decyzja o lokalizacji?

  • wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)    12 maja 2010 - 21:02

Ministerstwo Gospodarki planuje do końca roku wybrać firmę, której zadaniem ma być wskazanie potencjalnej lokalizacji nowego składowiska nisko i średnio aktywnych odpadów promieniotwórczych.
Powoli kończą się możliwości składowania odpadów promieniotwórczych w Krajowym Składowisku Odpadów Promieniotwórczych w Różanie, które zajmuje około 3 hektary i działa już od 1961 roku. Zatem niezależnie od tego jak potoczą się losy programu budowy energetyki jądrowej w Polsce potrzebne jest nowe miejsce, gdzie będą w przyszłości składowane nisko i średnio aktywne odpady promieniotwórcze. Takie jak powstające chociażby w medycynie wskutek stosowania izotopów promieniotwórczych do diagnostyki i leczenia.

- Firma, która ma się zająć oceną lokalizacji nowego składowiska ma zostać wybrana przez Ministerstwo Gospodarki do końca roku. Takie są plany. Ma ona ze wszystkich potencjalnych lokalizacji wybrać trzy i zarekomendować jedną - wyjaśnia Tomasz Nowacki z Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Gospodarki.

Z odpowiedzi Hanny Trojanowskiej, podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki, na interpelacje poselskie, wynika, że do ustalenia ostatecznej lokalizacji nowego składowiska mogłoby dojść do końca 2012 roku , w 2013 roku przewidywane jest rozpoczęcie prac nad sporządzeniem projektu składowiska, a od 2015 roku planowana jest jego budowa, która powinna się zakończyć w 2018 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.