PARTNER PORTALU
 • BGK

Śląsk: Policjanci będą jęździć ekologicznymi radiowozami. To ograniczy smog

 • PAP/AT    8 maja 2017 - 12:36
Śląsk: Policjanci będą jęździć ekologicznymi radiowozami. To ograniczy smog
Policjanci dostali nowe hybrydowe radiowozy (fot.slaskie.pl)

Do jednostek policji w woj. śląskim trafiły 34 radiowozy o napędzie hybrydowym trafiły.
• Nowe radiowozy zastąpią wysłużone samochody z silnikami Diesla.

• Ma się to przyczynić do ograniczania smogu.

• To pierwsze tego typu pojazdy w śląskim garnizonie,

Zakup pojazdów współfinansowały samorządy oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W przyszłym roku policjanci mają dostać 40 kolejnych aut spalinowo-elektrycznych.

"Chcemy na każdym polu iść krok do przodu. Myślę, że nikomu nie trzeba tłumaczyć, ile - zwłaszcza w ostatnich miesiącach - było komentarzy, problemów związanych ze smogiem" - powiedział dziennikarzom podczas poniedziałkowej uroczystości przekazania pojazdów szef śląskiej policji insp. Krzysztof Justyński.

Przekazane auta - toyoty auris z silnikami o mocy 136 koni mechanicznych - trafią do 12 jednostek w regionie, m.in. do komend w Bielsku-Białej, Częstochowie, Cieszynie i Żywcu.

Koszt zakupu radiowozów wyniósł ok. 3,1 mln zł. Środki pochodzą z samorządów, m.in. wojewódzkiego, oraz z WFOŚ i z Komendy Głównej Policji. WFOŚ przekazał na samochody 900 tys. zł. Prezes Funduszu Andrzej Pilot zapowiedział wsparcie kupna kolejnych 40 samochodów, które mają trafić do policjantów w przyszłym roku.

"Można powiedzieć, że pomysł jest pionierski, widać osiągnięcie efektu ekologicznego, chociażby przez wycofanie samochodów z napędem Diesla i wprowadzenie aut z napędem hybrydowym, co oznacza ograniczenie emisji CO2 do atmosfery o ok. 35 tys. kilogramów na rok" - wskazał Pilot. Zaznaczył, że to dopiero pierwszy krok.

"Śląskie walczy ze smogiem na każdym odcinku i w wielu miejscach. We współpracy z policją dajemy dziś przykład, że także w taki sposób możemy walczyć o czystsze powietrze. Samochody z napędem hybrydowym to coś nowego, coś eko, i czynimy wszelkie starania, żeby w tym kierunku iść" - powiedział marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

"Mamy tylko nadzieję, że ten zamach na wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, który jest już przygotowany, i odebranie samorządom tego funduszu nie zakłóci tej współpracy. Liczymy, że ten fundusz będzie pod każdą postacią działał na rzecz czystszego powietrza w woj. śląskim" - dodał.

Marszałek, który jest członkiem Platformy Obywatelskiej, odniósł się w ten sposób do projektu nowelizacji Prawa ochrony środowiska, który zmienia sposób powoływania władz m.in. wojewódzkich funduszy środowiska. Według Prawa i Sprawiedliwości, nowe przepisy usprawnią działanie i obniżą koszt funkcjonowania funduszy.

Z proponowanymi zmianami zdecydowanie nie zgadza się opozycja. Jej przedstawiciele zarzucili partii rządzącej, że zmieniając sposób wyboru członków rad nadzorczych w wojewódzkich funduszach, dokonuje "skoku na kasę i stołki".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (10)

 • kom, 2017-05-15 13:54:28

  Smog najbardziej ograniczyłyby patrole piesze.
 • miike, 2017-05-10 21:42:41

  Do On: Panie kolego żeby jechać na interwencje , patrolować ulice nie trzeba lepszego już tymi autami które sa na stanie policjanci nie potrafią jeździć a mają po 100 kucy. Patrol pieszy przede wszystkim a nie pościgi bo tych w Polsce co kot napłakał i to ułamek procenta w pracy policji. ...  rozwiń
 • boa, 2017-05-10 17:29:05

  Bardzo dobry kierunek, super samochody i wcale nie takie drogie. Oszczędności będą wymierne. Do miasta najlepsze.