PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląska uchwała antysmogowa na obradach WRDS. Jest zielone światło?

  • PAP/JS    6 marca 2017 - 20:39
Śląska uchwała antysmogowa na obradach WRDS. Jest zielone światło?
Zgodnie z zapisami projektu uchwały antysmogowej dla woj. śląskiego nie zamierza ona eliminować całkowicie możliwości opalania w tym regionie węglem czy drewnem (Fot. Pixabay)

• Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach (WRDS) pozytywnie zaopiniowała założenia projektu uchwały antysmogowej dla woj. śląskiego – poinformowało biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.
• Projekt uchwały przechodzi obecnie konsultacje społeczne.
WRDS obradowała na wniosek marszałka woj. śląskiego Wojciecha Saługi. Jak powiedział marszałek, samorządowi regionu zależy na możliwie szerokim poparciu społecznym dla dokumentu, którego projekt zarząd województwa przyjął 12 stycznia br.

Od tego czasu ponad 200 wniosków do jego założeń zgłosili mieszkańcy woj. śląskiego. Do końca lutego swoje opinie mogły zgłaszać gminy i powiaty. Swoje zdanie wyrażają obecnie jeszcze organizacje pozarządowe.

"WRDS to szerokie spektrum opinii społecznej, jego poparcie jest ważne. I ważne, aby uchwała nie była martwym prawem" - podkreślił w poniedziałek Saługa. Pytany o opinie w dyskusji na posiedzeniu Rady wskazał m.in., że powtarzały się te dotyczące ubóstwa znacznej części mieszkańców regionu.

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz uznał, że kierunek regionalnej uchwały antysmogowej jest dobry, pojawia się natomiast szereg wykraczających poza samą uchwałę wątpliwości związanych z kwestiami ekonomicznymi.

"Kwestie innych, droższych rodzajów paliw czy wymiany urządzeń na nowoczesne, to potężne koszty. Samorządów na to nie stać, czy budżet centralny? Ale możemy w efekcie doprowadzić do sytuacji odwrotnej wobec zamierzeń: że ludzie zaczną palić jeszcze większym świństwem i nie będą wpuszczać kontroli. Znamy powiedzenie, że Polak potrafi" - przestrzegł Kolorz.

W tym kontekście szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności zasugerował rozważenie możliwości zastosowania np. systemu długofalowych rekompensat dla najuboższych - obejmujących nie tylko dofinansowanie nowoczesnych urządzeń grzewczych, ale też zakupu w kolejnych latach odpowiednich paliw.

Związkowcy podczas WRDS mówili też np. o problemie tzw. emeryckich deputatów węglowych, których nieuregulowanie skutkuje m.in. poszukiwaniem przez część starszych osób w regionie najtańszych paliw (przygotowany w resorcie energii projekt w tym zakresie ma omówić - pod dodatkowych analizach - jeszcze wiosną Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów).

W kontekście potrzeby wprowadzenia szeregu rozwiązań na szczeblu centralnym marszałek woj. śląskiego m.in. zaproponował w poniedziałek, aby WRDS zaapelowała - być może na którymś z kolejnych posiedzeń - o przyjęcie na szczeblu krajowym przepisów dla sprzedaży paliw oraz kotłów (obecnie resort energii prowadzi prace nad wprowadzeniem kontroli jakości i wymogów jakościowych paliw stałych - red).

"To byłby gigantyczny krok do przodu. Jeżeli sejmik woj. śląskiego powie: zakaz spalania części paliw i nakaz instalacji określonych kotłów, chcielibyśmy, aby rząd powiedział: zakaz sprzedaży złych paliw i zakaz sprzedaży złych kotłów" - wyjaśnił Saługa argumentując, że taki zakaz m.in. uszczelniłby prawo przygotowywane teraz na szczeblu regionalnym.

Równocześnie marszałek woj. śląskiego zaznaczył, że w ślad za regulacjami prawnymi powinny pójść centralne rozwiązania związane ze wsparciem dla osób, których nie stać na droższe urządzenia czy paliwa.

Zgodnie z zapisami projektu uchwały antysmogowej dla woj. śląskiego nie zamierza ona eliminować całkowicie możliwości opalania w tym regionie węglem czy drewnem, wskaże natomiast, że "pożądanym sposobem" ogrzewania tam budynków ma być ciepło systemowe (z sieci ciepłowniczej) oraz ogrzewanie gazowe.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Marcin, 2017-03-07 12:06:59

    Szkoda, że nie ma dofinansowania również na piece na pellet :( Sam od dwóch lat mam taki właśnie piec (Mini Bio Luxury) i nie żałuję. Palenie w nim to niebo a ziemia i duży przeskok, jak paliłem wcześniej ekogroszkiem. Pelet nie wydziela trujących substancji ani pyłów, bo jest produkowany z pozosta...łości produkcji branży meblarskiej, trocin, zrębków. Produkujemy pellet naprawdę dobrej jakości i jest on exportowany za granicę, bowiem w polskich głowach nadal istnieje świadomość taniego węgla z Katowic. Niemcy czy Austria kilka dobrych lat temu przejrzały na oczy i ruszyły z szeroko zakrojoną akcją dotacji na systemy c.o. na pellet czy wykorzystaniem innych odnawialnych źródeł energii . Wiele krajów Europy Zachodniej (m.in. Szwecja, Dania, Austria) stosuje ulgowe stawki VAT na pellet, co zachęca mieszkańców do zakupu tego paliwa.  rozwiń