PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: 4,3 tys. wniosków w programie dot. ograniczania smogu

  • PAP/jk    26 maja 2017 - 18:19
Śląskie: 4,3 tys. wniosków w programie dot. ograniczania smogu
Pierwszy nabór do pilotażu trwał od 11 do 22 lipca ub. roku. Mieszkańcy złożyli wówczas ponad 1,5 tys. wniosków. (Fot. Pixabay)

Ponad 4,3 tys. wniosków spłynęło w zakończonym w piątek (26 maja) w woj. śląskim naborze wniosków do programu wsparcia inwestycji ograniczających tzw. niską emisję.
• W woj. śląskim zakończył się nabór wniosków do programu wsparcia inwestycji ograniczających tzw. niską emisję.

• Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zarejestrował 4,3 tys. wniosków.

• Dzięki ponad 4 mln zł wsparcia z pilotażu "Smog stop” w regionie powinno m.in. zniknąć 750 starych kotłów.

Drugą już edycję tego przedsięwzięcia skierowanego do osób fizycznych - właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych - koordynuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW). Pierwszy nabór do pilotażu trwał od 11 do 22 lipca ub. roku. Mieszkańcy złożyli wówczas ponad 1,5 tys. wniosków.

Drugi nabór rozpoczął się 15 maja i trwał do piątkowego popołudnia. Już pierwszego dnia przed otwarciem katowickiej siedziby WFOŚiGW na ulicy zebrała się spora grupa zainteresowanych dofinansowaniem. W ciągu dwóch pierwszych dni w katowickim Funduszu złożono ok. 500 wniosków.

Jak przekazał rzecznik tej instytucji Krzysztof Krzemiński, duże zainteresowanie utrzymało się do końca naboru. Do piątkowego (26 maja) popołudnia WFOŚiGW zarejestrował ponad 4,3 tys. wniosków. - Ostateczna liczba będzie trochę większa, nie wszystkie złożone wnioski znalazły się jeszcze w systemie - zasygnalizował Krzemiński.

- To pokazuje, że ludzie myślą, dbają o tę sprawę, a jak jest tylko możliwość dofinansowania, chętnie z niej korzystają - uznał rzecznik katowickiego WFOŚiGW. Wyjaśnił, że na razie nie sposób ocenić, ilu wnioskujących może otrzymać dotację. Wnioski mogły bowiem dotyczyć różnych kwot w zależności od inwestycji, np. dla kotła - do 4,5 tys. zł, a dla pompy ciepła - do 12,5 tys. zł.

Specjaliści WFOŚiGW diagnozują, że w skali całego regionu problem niskiej emisji wiąże się m.in. z potrzebą wymiany ok. 700 tys. starych pieców. W ostatnich latach problem udało się już znacznie nagłośnić. Na początku kwietnia specjalną tzw. uchwałę antysmogową dla woj. śląskiego uchwalił regionalny sejmik.

Uchwała zakazuje od 1 września br. palenia w woj. śląskim mułami, flotami, mokrym drewnem i węglem brunatnym. Wprowadza nakaz stosowania przy wymianie lub budowie nowych instalacji tylko urządzeń piątej klasy lub lepszych. Dla dotychczasowych instalacji niższej klasy ustanawia terminy ich wymiany, rozłożone - w zależności od ich wieku lub klasy emisji - od początku 2022 r. do początku 2028 r.

Wraz z trwającą w ostatnich miesiącach w regionie dyskusją nad założeniami uchwały, specjaliści WFOŚiGW odbierali liczne telefony z pytaniami o możliwość uzyskania dotacji, jakie fundusz rozdysponowywał w ub. roku wśród osób indywidualnych. To dlatego przygotowano drugą edycję programu "Smog stop", która odbywa się według zasad ubiegłorocznej.×
KOMENTARZE (1)

  • Andrzej, 2017-05-29 14:43:09

    Długo zastanawiałem się nad zakupem kotła z dotacji. W planach miał być kocioł na węgiel 5 klasy, ale ostatecznie zdecydowałem się na taki na pellet. Na stronie: topten.info.pl znalazłem ranking kotłów na biopaliwo z automatycznym podajnikiem i najpewniej zdecyduję się na EEI Pellets 24KW :) ...  rozwiń