PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Kończy pracę zespół ekspertów ds. ograniczania niskiej emisji

  • PAP/JS    2 grudnia 2016 - 19:50
Śląskie: Kończy pracę zespół ekspertów ds. ograniczania niskiej emisji
Wojciech Saługa, marszałek śląski (fot.PTWP)

• W najbliższych dniach powołany przez marszałka woj. śląskiego zespół ekspertów, opracowujący rozwiązania służące ograniczaniu niskiej emisji, ma przedstawić wyniki swoich prac.
• Wśród nich będą założenia do uchwały antysmogowej, które będą konsultowane z samorządami.
Chęć współpracy z władzami woj. śląskiego przy szukaniu rozwiązań szczególnie dotkliwego tam problemu niskiej emisji wyraziło wiosną br. wiele osób i środowisk. W składzie zespołu znalazły się ostatecznie 34 nazwiska. Grono podzieliło się na trzy podgrupy: ds. legislacyjno-prawnych, samorządowych oraz edukacji.

Pierwsza z nich ma m.in. przygotować założenia sejmikowej uchwały, w drodze której - na gruncie podpisanej 6 października ub. roku przez prezydenta tzw. ustawy antysmogowej (nowelizacji Prawa ochrony środowiska) - samorząd województwa będzie mógł wprowadzić konkretne działania antysmogowe.

Druga podgrupa zespołu miała się skoncentrować na przeglądzie dotychczasowych działań samorządów lokalnych i spróbować odnieść najlepsze, skuteczne rozwiązania do skali wojewódzkiej - i wypracować źródła finansowania. Trzecia podgrupa miała skoncentrować się na edukacji i promowaniu walki z niską emisją.

"Dostanę teraz +wsad+ i myślę, że czekają nas teraz bardzo trudne rozmowy. To będą drastyczne często rozwiązania. Będziemy musieli eliminować te najpodlejsze paliwa i najbardziej dziadowskie piece z obrotu, z użytku. Tu też liczymy na wsparcie rządu, bo można to załatwić rozporządzeniem, a nie tylko kontrolami straży miejskiej" - powiedział marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Wyjaśnił, że np. przygotowane przez jeden z podzespołów założenia do przyszłej uchwały antysmogowej zostaną zebrane i wysłane do konsultacji z samorządami i różnymi instytucjami. "Chciałbym, aby to było prawo akceptowane, a nie wbrew ludziom czy instytucjom, które wokół smogu działają" - podkreślił.

Marszałek woj. śląskiego powtarza w tym kontekście, że samorząd nie będzie w uchwale "wydawał wojny" węglowi. Jak kilkakrotnie podkreślał, problem leży przede wszystkim w jakości paliwa, jakości kotła, a także sposobie palenia.

Czytaj też: Samorząd Śląskiego: Brak informacji nt. realizacji Kontraktu Terytorialnego

Saługa zasygnalizował też, że widzi coraz większe zaangażowanie i wolę pracy nad problemem przedstawicieli samorządów lokalnych, którzy zaczęli sami inspirować różne przedsięwzięcia, czasem ponad podziałami. "Sieciuje się to, rozwija i absolutnie trend jest jeden - będziemy ograniczali niską emisję" - podkreślił.

Przywołał przykład gmin całego subregionu zachodniego woj. śląskiego, które przygotowały wspólnie dużą, kilkunastomiesięczną kampanię edukacyjno-informacyjną o ograniczaniu niskiej emisji i promocji efektywności energetycznej. Samorząd województwa już wcześniej deklarował, że chciałby w dalszej perspektywie rozszerzyć ogólny model kampanii pt. "Gmina z (dobrą) energią!" na cały region.

Marszałek woj. śląskiego mówił m.in. o inicjatywie powiatu żywieckiego, który chce w ramach szesnastu tamtejszych gmin uruchomić własne działania przeciw niskiej emisji. Relacjonował, że zasugerował tamtejszym samorządowcom, by skonsultowali się z przedstawicielami subregionu zachodniego i stamtąd zaczerpnęli ew. dobre praktyki.

"Wolałbym niczego nie narzucać. Rzadko kiedy władza ma najlepsze pomysły. One się rodzą bardziej wśród ludzi. Jeśli są spontaniczne, szczere, są zdecydowanie lepsze" - uznał Saługa.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.