PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Prognoza jakości powietrza nadal zła; darmowa komunikacja też w Częstochowie

  • PAP/JS    9 stycznia 2017 - 16:42
Śląskie: Prognoza jakości powietrza nadal zła; darmowa komunikacja też w Częstochowie
Częstochowa jest kolejnym, po Rybniku, miastem regionu, które w związku z zanieczyszczeniem powietrza wprowadza częściowo darmową komunikację (fot. wikipedia)

• We wtorek (9 stycznia) jakość powietrza w większej części woj. śląskiego nadal będzie bardzo zła lub zła - prognozują służby środowiskowe.
• Częstochowa jest kolejnym, po Rybniku, miastem regionu, które w związku z zanieczyszczeniem powietrza wprowadza częściowo darmową komunikację.
Decyzję w tej sprawie podjął prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. We wtorek i środę (10 i 11 stycznia) darmo autobusami będą mogli jeździć w tym mieście właściciele aut, którzy zdecydują się nie korzystać w tych dniach ze swoich samochodów - dokumentem uprawniającym do bezpłatnego przejazdu jest ważny dowód rejestracyjny auta, który należy okazać w czasie kontroli biletów.

Wcześniej decyzję w sprawie darmowej komunikacji ogłosił prezydent Rybnika Piotr Kuczera. W tym mieście darmo można podróżować autobusami w poniedziałek i wtorek. Taką możliwość mają wszyscy pasażerowie - nie ma konieczności rejestracji przejazdu i zakupu biletu. Z powodu smogu we wtorek i w środę zawieszone będą też zajęcia w rybnickich szkołach.

Z danych dostarczanych przez stacje monitoringu jakości powietrza w woj. śląskim wynika, że w poniedziałek w szczytowym momencie ilość pyłu zawieszonego w powietrzu PM10 w Częstochowie przekraczała 850 mikrogramów na metr sześcienny, a w Rybniku 1500 mikrogramów na m sześc., przy średniej dobowej normie wynoszącej 50 mikrogramów na m sześc. Przekroczenie poziomu 200 mikrogramów oznacza konieczność ostrzegania mieszkańców, a 300 mikrogramów to już stan alarmowy. Wielokrotnie przekroczenia norm odnotowano w niedzielę i poniedziałek na większości obszaru woj. śląskiego.

W opublikowanej w poniedziałek prognozie stanu jakości powietrza, obejmującej poniedziałek i wtorek, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach podał, że jakość powietrza na większości obszaru woj. śląskiego ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie "bardzo zła" w aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej, w środkowej części województwa, Kotlinie Żywieckiej oraz w Częstochowie i Bielsku-Białej - na całym tym obszarze poziom alarmowy stężenia pyłu zawieszonego PM10 (300 mikrogramów na m sześc.) może być przekroczony. Nieco lepiej będzie w północnej części województwa, gdzie jakość powietrza oceniona została jako "zła", co oznacza, że przekroczenia norm są mniejsze.

W związku z alarmem smogowym służby kryzysowe zalecają unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu.

Samorządowcy z Rybnika zaapelowali też do mieszkańców, by przynajmniej na czas przekroczeń poziomu alarmowego ograniczyli spalanie paliw złej jakości, jak muły i miały węglowe, oraz w miarę możliwości korzystali z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy - jeśli w gospodarstwie domowym są alternatywne źródła ciepła. Inna prośba dotyczy niepalenia w kominkach, jeżeli nie są one jedynym źródłem ogrzewania mieszkań. Obowiązuje również bezwzględny zakaz spalania odpadów w paleniskach domowych.×
KOMENTARZE (2)

  • Janusz Chaski, 2017-01-10 19:32:00

    Do u21:A Ty to jeszcze od Sylwestra nie wytrzeźwiałeś/aś? A Ty ATEISTO, INTELIGENCIE pal śmieciami, zobaczysz czy ogrzejesz dom. Piece i kotły w mieście i okolicy są "od zawsze" i nikt to tej pory o smogu nie słyszał. Czyżby jakieś lobby jużzaczęło działać?
  • u21, 2017-01-09 20:14:17

    Zbrodnią jest odwracanie uwagi od rzeczywistych przyczyn smogu. Samochody mogą powodować 5-10% wszystkich zanieczyszczeń, natomiast 90% to domowe piece i kotły. KATOLICKIE DEBILE PALĄ W PIECACH ŚMIECI I STĄD SMOG!