PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie, smog: Pilotaż dopłat WFOŚiGW dla mieszkańców zmniejszających niską emisję

  • PAP    24 czerwca 2016 - 17:13
Śląskie, smog: Pilotaż dopłat WFOŚiGW dla mieszkańców zmniejszających niską emisję

Program na razie ma charakter pilotażu, pula przewidzianych w nim środków to ok. 2 mln zł. (Fot. Shutterstock)

O dotacje do wymian kotłów, instalacji grzewczych czy ociepleń elewacji będą mogą się starać właściciele domów jednorodzinnych z terenu województwa śląskiego.
Kierowany do osób fizycznych pilotażowy program dofinansowania inwestycji ograniczających tzw. niską emisję uruchamia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

- Program jest skierowany do osób fizycznych, właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych na zakup i wymianę np. kolektorów, pomp ciepła, instalacji centralnego ogrzewania i termomodernizację - wyjaśniał podczas piątkowej (24 czerwca) konferencji prasowej w Katowicach prezes tamtejszego Wojewódzkiego Funduszu Andrzej Pilot.

Czytaj też: Niska emisja: Kraków nawiązuje współpracę z Tauronem

Jak mówił, to nowy produkt, praktycznie po raz pierwszy w kraju adresowany przez WFOŚiGW do klientów indywidualnych. - Do tej pory, jeśli chodzi o osoby fizyczne lub indywidualnych odbiorców, zawsze reprezentowały nas banki; (...) były to wyłącznie pożyczki - przypomniał Pilot.

Nabór do pilotażowego programu będzie trwał od 11 do 22 lipca br. Wnioski będzie można składać w katowickiej siedzibie WFOŚiGW lub przesyłać pocztą. 27 czerwca w katowickiej siedzibie Funduszu ruszy też punkt konsultacyjny, w którym będzie można otrzymać szczegółowe informacje o programie, a także pomoc przy wypełnianiu wniosków.

2 mln zł do rozdania

Ponieważ program na razie ma charakter pilotażu, pula przewidzianych w nim środków to ok. 2 mln zł. Dofinansowanie może sięgnąć 25 proc. kosztów inwestycji (z dodatkowo określonymi limitami kwotowymi) w przypadku modernizacji źródła ciepła, a 15 proc. w pozostałych przypadkach.

Dla modernizacji źródeł ciepła dotacje będą udzielane na kotły na paliwa stałe (węglowe - najbardziej zaawansowane, tzw. 5 klasy), kotły gazowe, olejowe, opalane biomasą (4 lub 5 klasy), wymienniki ciepła (lub opłaty przyłączeniowe do sieci cieplnej), powietrzne pompy ciepła, pompy ciepła gruntowe i pozostałe, a także na kolektory słoneczne.

Pozostałe przypadki obejmują rozwiązania techniczne zwiększających oszczędności energii w domach jednorodzinnych, dla których pozwolenie na budowę wydano przed połową grudnia 2002 r. Chodzi o termomodernizacje (z wymianą drzwi i okien) oraz wewnętrzne instalacje centralnego ogrzewania.

Pilot zapowiedział, że jeśli edycja programu się powiedzie, to - być może - katowicki WFOŚiGW przygotuje kolejną jeszcze w tym roku.

Ograniczenie zanieczyszczeń na Śląsku

Program ma być kolejnym elementem działań samorządów i instytucji woj. śląskiego na rzecz ograniczenia zanieczyszczeń powietrza w regionie. W ostatnich tygodniach zintensyfikował je raport Światowej Organizacji Zdrowia, w którym na szczycie listy 50 miast UE z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem znalazły się Żywiec i Pszczyna, a łącznie trafiło tam 33 polskich miast - większość w woj. śląskim i małopolskim.

Podczas piątkowej (24 czerwca) konferencji marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa przypomniał, że pod koniec maja br. powołał specjalny zespół roboczy ds. ograniczania niskiej emisji, w którego skład wchodzi ponad 30 osób - przedstawiciele samorządów, instytucji naukowych, uczelni wyższych, stowarzyszeń, fundacji związanych z ochroną środowiska, duchowieństwa, a także parlamentarzyści. Grono to roboczo podzieliło się na trzy podgrupy.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.