PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie stawia na ekologię

  • slaskie.pl    23 lutego 2011 - 09:21
Śląskie stawia na ekologię

Podczas konferencji praktyczno-naukowej w Sejmie Śląskim zaprezentowano raport stanowiący podsumowanie projektu „Ekologia jako tendencja rozwoju XXI wieku oraz jej oddziaływania na wybrane sektory gospodarki i rynek pracy województwa śląskiego".
Spotkanie otworzył Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz. Prelekcje wygłosili m.in. Bernard Błaszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, prof. dr hab. Andrzej Misiołek oraz dr Marek Łabaj z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej, prof. nadzw. dr Tadeusz Burzyński, dziekan wydziału Turystyki i Promocji Zdrowia GWSH w Katowicach oraz Dyrektor Instytutu Turystyki w Krakowie sp. z o.o.

Udział w konferencji wzięli także przedstawiciele administracji rządowej, samorządów terytorialnych, podmiotów gospodarczych i ich zrzeszeń, organizacji pozarządowych, szkół i uczelni wyższych, dla których nowe rozwiązania ekologiczne są ważnym elementem planowania dalszego rozwoju.

Uczestnicy konferencji omawiali szanse rozwoju województwa śląskiego związane z ekologią i jej rolą jako determinanty zmian gospodarczych, jak również związki łączące ekologię i turystykę. Przedstawiono założenia polityki regionalnej w zakresie ochrony środowiska oraz kierunki wsparcia przedsięwzięć ekologicznych w województwie śląskim.

Celem projektu „Ekologia jako tendencja rozwoju XXI wieku oraz jej oddziaływania na wybrane sektory gospodarki i rynek pracy województwa śląskiego" było określenie trendów rozwojowych i prognoz zmian w ekologii i turystyce oraz sformułowanie mechanizmów wspierających zrównoważony rozwój gospodarczy i rynek pracy województwa śląskiego poprzez innowacje ekologiczne.

Badania te przyczyniły się do wskazania m.in. rozwiązań ekologicznych potrzebnych do modernizacji bazy noclegowej i gastronomicznej oraz wzrostu świadomości wśród instytucji i podmiotów działających w obszarze woj. śląskiego o wpływie działań ekologicznych na rozwój regionalny i rynek pracy.

Konferencję zorganizował Instytut Turystyki w Krakowie oraz Marszałek Województwa Śląskiego. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Olek, 2011-02-24 22:31:20

    Proponuję p. Marszałkowi odbyć praktyczną konferencję w naszym Beskidzie Śląskim np w Istebnej,Jaworzynce, Koniakowie czy jakiejkolwiek innej, zabrać z sobą maski gazowe, mogą się przydać ponieważ tam spala się wszystko co się pali:muły poflotacyjne, plastiki, stare szmaty, buty itd. Kontrole i kary... to najgorsze rozwiązanie.Gminy są biedne, mieszkańcy tych gmin prowadzą biedniejszy tryb życia, trzeba im przyjść z pomocą np. kotły gazowe, olejowe wraz ze zbiornikami i zainstalowaniem za mniej niż nawet za pół ceny. To się wszystko bardzo szybko zwróci mniejszymi kosztami na służbę zdrowia.Drugi kierunek działania to zastosować niższe ceny gazu czy oleju opałowego. Dla przykładu podam ceny np. oleju opałowego w dniu 21-go 02.br.w Niemczech 0,60 Euro tj ok.2,4 zł za litr a u nas 3,36zł/l. Od maja do końca jesieni tam się płaci 0,42Euro tj. ok.1.6 zł.za litr tj. mniej niż 50% naszej ceny.Dlatego u nas coraz więcej z powrotem wymienia kotły na paliwa stałe.Takie są przykre fakty idziemy w odwrotnym kierunku niż nasi sąsiedzi.  rozwiń
  • autoidea, 2011-02-23 14:41:43

    Wypito tysiac kaw, i co z tego ? Jakie konkrety ? Swoja droga wojewodztwa maja chyba Sejmiki, a nie Sejmy ? Chyba, ze ostatnio zmienila sie Konstytucja ...