Śląskie: W przyszłości możliwe zmiany w uchwale antysmogowej

Uchwała antysmogowa woj. śląskiego będzie w przyszłości prawdopodobnie doprecyzowywana – ocenił senator Adam Gawęda (PiS). Nie jest wykluczone, że uchwała wymaga pewnych zmian – uznał wicemarszałek woj. śląskiego Michał Gramatyka (PO).
Śląskie: W przyszłości możliwe zmiany w uchwale antysmogowej
Senator wskazał na zawartą w uchwale sprzeczność: wskazane w niej jako pożądane kotły najwyższej klasy mogą czysto spalać m.in. część paliw, których uchwała zakazuje. (fot. pixabay)

• Samorządowcy z woj. śląskiego i małopolskiego od miesięcy apelują do rządu o szybkie wprowadzenie zakazu sprzedaży najgorszych paliw stałych, a także o zapewnienie środków na walkę z tzw. niską emisją.

• W majowym stanowisku samorządy Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (118 gmin woj. śląskiego, w tym wszystkie 19 miast na prawach powiatu) zgodziły się, że wprowadzone dotąd rozwiązania systemowe (jak uchwały regionalnych sejmików) powinny być elementem kompleksowego, narodowego programu.

Senator wskazał na zawartą w uchwale sprzeczność: wskazane w niej jako pożądane kotły najwyższej klasy mogą czysto spalać m.in. część paliw, których uchwała zakazuje.

Wiceprzewodniczący senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności i wicemarszałek woj. śląskiego uczestniczyli w XII Forum Nowej Gospodarki w Katowicach - w dyskusji "Gospodarka niskoemisyjna szansą dla woj. śląskiego i małopolskiego". Oba te regiony dysponują już uchwałami antysmogowymi swoich sejmików - zakazują one stosowania paliw stałych niskiej jakości oraz zobowiązują mieszkańców do wymiany kotłów na spełniające najwyższe normy.

W dyskusji Gawęda - obecnie senator, a wcześniej radny woj. śląskiego - zwrócił uwagę, że uchwała tamtejszego sejmiku, choć jak ocenił "z pewnością bardzo dobra", "nie jest też bez jakichś błędów". Jako przykład wskazał, że wymieniane w niej kotły węglowe 5 klasy - rozumiane jako nowoczesne rozwiązania, które ograniczają w sposób zasadniczy niską emisję - mogą spalać niektóre czyste paliwa, których uchwała zakazuje.

"W instalacjach (...) zakazuje się stosowania: 1) węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, 2) mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, 3) paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 proc. 4) biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 proc." - zapisano w uchwale antysmogowej dla woj. śląskiego.

Gawęda przypomniał natomiast, że kotły 5 klasy przy zachowaniu wyśrubowanych kryteriów emisyjności umożliwiają spalanie, jak zaznaczył, "na przykład mieszanek energetycznych bardzo dobrej jakości, o dużej wartości energetycznej i małym zanieczyszczeniu, ale o drobnych frakcjach, o których mówi się w uchwale, że nie mogą być zastosowane".

"W związku z tym (…) zwracam uwagę, że ta uchwała będzie prawdopodobnie doprecyzowana, będzie prawdopodobnie w przyszłości musiała podlegać pewnym modyfikacjom" - zasygnalizował wiceprzewodniczący senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności.

Wicemarszałek woj. śląskiego - również wcześniejszy radny sejmiku - podziękował za uwagi ws. uchwały. "Na pewno weźmiemy je pod uwagę, gdy będziemy pracować nad tekstem tego aktu prawnego w przyszłości - bo nie jest wykluczone, że wymaga on pewnych zmian" - zgodził się Gramatyka.

Zaapelował przy tym do Gawędy, jako senatora związanego z większością parlamentarną tworzącą rząd, o zakazanie sprzedaży - jeszcze przed najbliższym sezonem grzewczym - paliw najgorszej jakości, m.in. mułów węglowych i flotokoncentratów. Wicemarszałek akcentował, że samorządy mogą w swoich uchwałach zawierać tylko tyle, na ile pozwala Prawo ochrony środowiska: choć mogą wprowadzać określone nakazy i zakazy, nie ma już środków do ich egzekucji.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do Andrzej: Tylko, że jak wszyscy się rzucą na pellet to będzie pewnie jak z olejem opałowym, już teraz dobry pellet kosztuje ok. 1000zł a kaloryczność o 1/3 niższa od węgla. Jak kupisz gorszy to spieki się robią takie, że potrafi palnik zakleić, zwłaszcza jak nie ma automatycznego mechanizmu czyszc...zącego. W palnikach pelletowych jest tak napchane elektroniki, że wg mnie nie jest to pewne źródło ciepła, zasyfi się czujnik foto widzący płomień czy przepali grzałka rozpalająca i dzwonisz zębami póki serwis nie przyjedzie. Wszyscy mówią, że pellet jest eko, że zerowy bilans CO2 itd. tylko nikt nie bierze pod uwagę ile energii trzeba zużyć przy jego produkcji, na podgrzanie, na sprasowanie, itd. Ile CO2 musi wypuścić na to konto elektrownia węglowa, której sprawność jest nieco ponad 30%. rozwiń

antyekoterrorysta, 2017-06-15 15:20:20 odpowiedz

Obecnie gminy mają możliwość pozyskania zewnętrznych środków na dopłaty dla mieszkańców do wymiany ogrzewania na niskoemisyjne. Przez to właśnie pojawiły się na rynku kotły na węgiel 5 klasy. Tylko że do tych kotłów ciężko kupić węgiel, jakie rekomendują ich producenci. Aby taki kocioł uzyskał certy...fikat 5 klasy, to badania są robione na węglach o świetnych parametrach, trudnych a wręcz niemożliwych do zdobycia na żadnym składzie. A jakby już udałoby się go zdobyć, co cena jest kosmiczna (ok. 1000zł/t). To świadczy o robieniu w balona klientów. Paradoks? Skądże znowu, to znakomita sytuacja. Kocioł jest w porządku, normy przyklepane, dotacje przyznane. A że polskie złoża węgla nie przystają jakością do wymagań kotła, to już nie wina producenta kotła. W umowach o dotację jasno piszą, że „w przypadku, kiedy nowe źródło ciepła jest wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem, w szczególności niestosowanie paliwa wskazanego przez producenta w specyfikacji pieca”, jesteśmy zmuszeni do zapłacenia kary i zwrotu dotacji wraz z odsetkami. Dlatego nie nabierajmy się na chwyt marketingowy kotłów na węgiel 5 klasy, bo przyjdzie nam słono zapłacić, jeżeli zdecydujemy się na wzięcie pieniędzy z dotacji na taki właśnie piec. rozwiń

Uwaga na dotacje na piece, 2017-06-14 11:05:35 odpowiedz

Od 1 września 2017r. uchwała zakazuje palenia w województwie śląskim: mułami, flotami, mokrym drewnem i węglem brunatnym. Wprowadza nakaz stosowania przy wymianie lub budowie nowych instalacji tylko urządzeń piątej klasy lub lepszych. Dla dotychczasowych instalacji niższej klasy ustanawia terminy ic...h wymiany (rozłożone - w zależności od ich wieku lub klasy emisji) od początku 2022r. do początku 2028r. Planuję zakup kotła z dotacji. W planach miał być kocioł na węgiel 5 klasy, ale ostatecznie zdecydowałem się na pellet - EEI Pellets KOSTRZEWY. Ma on certyfikat ecodesign, więc spełnia wszystkie normy emisji zanieczyszczeń nałożone przez UE :) Więc jak nawet zostaną wprowadzone jakieś zmiany do ustawy, to nie będę narażony na konieczność wymiany kotła w najbliższej przyszłości, bowiem będzie on spełniał jej kryteria, gdyż na dzień dzisiejszy ma stosowne certyfikaty. rozwiń

Andrzej, 2017-06-13 11:46:53 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE