PARTNER PORTALU
 • BGK

Śląskie: W przyszłości możliwe zmiany w uchwale antysmogowej

 • PAP/JS    9 czerwca 2017 - 20:47
Śląskie: W przyszłości możliwe zmiany w uchwale antysmogowej
Senator wskazał na zawartą w uchwale sprzeczność: wskazane w niej jako pożądane kotły najwyższej klasy mogą czysto spalać m.in. część paliw, których uchwała zakazuje. (fot. pixabay)

Uchwała antysmogowa woj. śląskiego będzie w przyszłości prawdopodobnie doprecyzowywana – ocenił senator Adam Gawęda (PiS). Nie jest wykluczone, że uchwała wymaga pewnych zmian – uznał wicemarszałek woj. śląskiego Michał Gramatyka (PO).
• Samorządowcy z woj. śląskiego i małopolskiego od miesięcy apelują do rządu o szybkie wprowadzenie zakazu sprzedaży najgorszych paliw stałych, a także o zapewnienie środków na walkę z tzw. niską emisją.

• W majowym stanowisku samorządy Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (118 gmin woj. śląskiego, w tym wszystkie 19 miast na prawach powiatu) zgodziły się, że wprowadzone dotąd rozwiązania systemowe (jak uchwały regionalnych sejmików) powinny być elementem kompleksowego, narodowego programu.

Senator wskazał na zawartą w uchwale sprzeczność: wskazane w niej jako pożądane kotły najwyższej klasy mogą czysto spalać m.in. część paliw, których uchwała zakazuje.

Wiceprzewodniczący senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności i wicemarszałek woj. śląskiego uczestniczyli w XII Forum Nowej Gospodarki w Katowicach - w dyskusji "Gospodarka niskoemisyjna szansą dla woj. śląskiego i małopolskiego". Oba te regiony dysponują już uchwałami antysmogowymi swoich sejmików - zakazują one stosowania paliw stałych niskiej jakości oraz zobowiązują mieszkańców do wymiany kotłów na spełniające najwyższe normy.

W dyskusji Gawęda - obecnie senator, a wcześniej radny woj. śląskiego - zwrócił uwagę, że uchwała tamtejszego sejmiku, choć jak ocenił "z pewnością bardzo dobra", "nie jest też bez jakichś błędów". Jako przykład wskazał, że wymieniane w niej kotły węglowe 5 klasy - rozumiane jako nowoczesne rozwiązania, które ograniczają w sposób zasadniczy niską emisję - mogą spalać niektóre czyste paliwa, których uchwała zakazuje.

"W instalacjach (...) zakazuje się stosowania: 1) węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, 2) mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, 3) paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 proc. 4) biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 proc." - zapisano w uchwale antysmogowej dla woj. śląskiego.

Gawęda przypomniał natomiast, że kotły 5 klasy przy zachowaniu wyśrubowanych kryteriów emisyjności umożliwiają spalanie, jak zaznaczył, "na przykład mieszanek energetycznych bardzo dobrej jakości, o dużej wartości energetycznej i małym zanieczyszczeniu, ale o drobnych frakcjach, o których mówi się w uchwale, że nie mogą być zastosowane".

"W związku z tym (…) zwracam uwagę, że ta uchwała będzie prawdopodobnie doprecyzowana, będzie prawdopodobnie w przyszłości musiała podlegać pewnym modyfikacjom" - zasygnalizował wiceprzewodniczący senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności.

Wicemarszałek woj. śląskiego - również wcześniejszy radny sejmiku - podziękował za uwagi ws. uchwały. "Na pewno weźmiemy je pod uwagę, gdy będziemy pracować nad tekstem tego aktu prawnego w przyszłości - bo nie jest wykluczone, że wymaga on pewnych zmian" - zgodził się Gramatyka.

Zaapelował przy tym do Gawędy, jako senatora związanego z większością parlamentarną tworzącą rząd, o zakazanie sprzedaży - jeszcze przed najbliższym sezonem grzewczym - paliw najgorszej jakości, m.in. mułów węglowych i flotokoncentratów. Wicemarszałek akcentował, że samorządy mogą w swoich uchwałach zawierać tylko tyle, na ile pozwala Prawo ochrony środowiska: choć mogą wprowadzać określone nakazy i zakazy, nie ma już środków do ich egzekucji.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • Andrzej, 2017-06-29 13:35:28

  Do antyekoterrorysta: Owszem do produkcji peletu zużywana jest energia, jednak warto ponieść taki wysiłek, bo spalanie tego paliwa w dobrym kotle nie pogarsza nam powietrza. No i ten przyjemny zapach w czystej kotłowni. Inne zalety peletu: elewacje budynków pozostają czyste, nie martwisz się o popió...ł - w kotłowi peletowej masz tylko 5 kg popiołu z tony paliwa, gdy palisz węglem – aż 150 kg. Pelet ma więcej zalet niż węgiel.  rozwiń
 • Andrzej, 2017-06-29 13:34:46

  Do antyekoterrorysta: Pelet to nasze rodzime paliwo, wytwarzane z odpadów drzewnych. Stosując pelet uniezależniasz Polskę od paliw z rynków zewnętrznych. Branża peletowa rozwija się bardzo szybko, więksi producenci lobbują za bardzo sensownym rozwiązaniem – obniżeniem 23% VAT-u na to paliwo. Jeśli... będą skuteczni i dojdzie do obniżki, wtedy cena na pewno nie pójdzie w górę, wręcz będzie można spodziewać się obniżki. Kaloryczność peletu jest niższa, ale roczne wydatki na zakup węgla i peletu zbliżone. Dlaczego? Rynek urządzeń grzewczych nie dysponuje jeszcze kotłami na węgiel z pełną automatyką. Tylko urządzenia z automatycznym sterowaniem zapalania, wygaszania oraz dopływu powietrza, umożliwiają racjonalne spalanie paliwa w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Takie innowacje zostały wprowadzone w kotłach na biomasę, w tym pelet – dzięki czemu urządzenie samo dopasowuje proces spalania do aktualnej temperatury otoczenia. W rezultacie, pomimo niższej kaloryczności peletu, uzyskujemy dobry efekt ekonomiczny. Nowoczesny, automatyczny kocioł na biomasę ograniczy wydatki na zakup opału. Elektroniki nie trzeba się bać - kotły na pelet najlepszych producentów stają się coraz bardziej niezawodne i mają coraz szybszy serwis, dzwonisz – a oni bardzo szybko przyjeżdżają.  rozwiń
 • antyekoterrorysta, 2017-06-15 15:20:20

  Do Andrzej: Tylko, że jak wszyscy się rzucą na pellet to będzie pewnie jak z olejem opałowym, już teraz dobry pellet kosztuje ok. 1000zł a kaloryczność o 1/3 niższa od węgla. Jak kupisz gorszy to spieki się robią takie, że potrafi palnik zakleić, zwłaszcza jak nie ma automatycznego mechanizmu czyszc...zącego. W palnikach pelletowych jest tak napchane elektroniki, że wg mnie nie jest to pewne źródło ciepła, zasyfi się czujnik foto widzący płomień czy przepali grzałka rozpalająca i dzwonisz zębami póki serwis nie przyjedzie. Wszyscy mówią, że pellet jest eko, że zerowy bilans CO2 itd. tylko nikt nie bierze pod uwagę ile energii trzeba zużyć przy jego produkcji, na podgrzanie, na sprasowanie, itd. Ile CO2 musi wypuścić na to konto elektrownia węglowa, której sprawność jest nieco ponad 30%.  rozwiń