PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie wyda miliard złotych na program likwidacji niskiej emisji

  • PAP/JL    30 marca 2016 - 08:56
Śląskie wyda miliard złotych na program likwidacji niskiej emisji
Miliard złotych wyda Śląskie na likwidację niskiej emisji. Fot. Pixabay.com

W drugim kwartale tego roku powinny ruszyć nabory wniosków do programu służącemu poprawie jakości powietrza na Śląsku.
Budżet programu likwidacji niskiej emisji w konurbacji śląsko-dąbrowskiej wyniesie około miliarda złotych. Pierwotnie miał on być trzykrotnie większy.

Program obejmuje terytorialnie cały subregion centralny woj. śląskiego. Przewidziano w nim trzy tzw. poddziałania: wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych (30,4 mln euro), efektywną dystrybucję ciepła i chłodu (186,6 mln euro) oraz promowanie wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej (23,8 mln euro).

W pierwszym poddziałaniu chodzi o głęboką termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych wraz z budową lub przebudową wewnętrznych instalacji odbiorczych ciepła oraz likwidacją dotychczasowych indywidualnych źródeł ogrzewania: pieców i lokalnych kotłowni. Tutaj projekty mogą zgłaszać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe lub działający na ich rzecz dostawcy usług energetycznych.

Drugie poddziałanie skierowane jest do firm zajmujących się dystrybucją ciepła i/lub chłodu i dotyczy budowy lub przebudowy sieci dystrybucyjnych do istniejących odbiorców (głównie na cele komunalno-bytowe).

W trzecim poddziałaniu, również ukierunkowanym na właścicieli infrastruktury ciepłowniczej, chodzi o wykorzystanie wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej dzięki budowie sieci dystrybucyjnych w celu podłączenia nowych odbiorców (budynki nie mające dotąd źródeł ciepła) lub przyszłych odbiorców (tereny rozwojowe miast).

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, przygotowując program, w ubiegłym roku prowadził konsultacje z zainteresowanymi podmiotami i samorządami, m.in. aby zainteresować tymi funduszami najszersze grono odbiorców.

Pierwotnie nabór wniosków od firm ciepłowniczych planowano na pierwszy kwartał tego roku, aby umowy podpisywać od trzeciego kwartału. Prawdopodobnie z różnych względów organizacyjnych i proceduralnych nabór ten przesunie się na drugi kwartał, aby z umowami zdążyć jeszcze w tym roku.

Z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach wynika, że w skali kraju z woj. śląskiego pochodzi ok. 40 proc. niskiej emisji. Jednocześnie region zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem produkcji i sprzedaży energii cieplnej (15,9 proc. krajowej sprzedaży energii cieplnej dostarczanej do budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.