PARTNER PORTALU
  • BGK

Słońce lepsze od wiatraków?

  • pt    8 lutego 2014 - 08:23
Słońce lepsze od wiatraków?

Jeszcze w tym roku w Kochcicach pod Lublińcem powstanie farma fotowoltaiczna. Wcześniej miały być wiatraki, ale nie chcieli ich mieszkańcy. Zresztą podobnie jak w kilku innych gminach tego regionu.
- Na dobre odeszliśmy od wiatraków, ale pozostajemy przy odnawialnych źródłach energii, mówi Ireneusz Czech, wójt gminy Kochanowice w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".

- Farmę fotowoltaiczną na 6-hektarowej działce wybuduje słowackie konsorcjum TVERDEX. Mamy jeszcze drugą, większą działkę o powierzchni 11 ha. Myślimy o przeznaczeniu jej pod podobny cel, dodaje wójt.

Farmy fotowoltaiczne to w naszym kraju stosunkowo nowy sposób pozyskiwania energii. Pierwsza taka farma w Polsce została wybudowana w 2011 r. w Wierzchosławicach. Zainwestowała w nią gmina, która powołała spółkę samorządową.

- Farma fotowoltaiczna ma tę przewagę nad wiatrową, że tutaj nie ma żadnych uciążliwości dla mieszkańców i negatywnych oddziaływań na środowisko, a zyski są ogromne. Nasza farma produkuje 1 gigawat energii, który w całości przekazywany jest do zakładu energetycznego, mówi Paweł Piska z Energii Wierzchosławice.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • jasiu, 2014-03-09 18:32:10

    Do ciekawy: oj tam, pj tam. Czepiasz się. Ma być fajnie i już.
  • ciekawy, 2014-02-10 13:52:41

    Zyski czy przychody? Bo to trochę nie to samo, a to byłaby pierwsza w tej części Europy farma fotowoltaiczna, do której nie trzeba dopłacać... ;) (dopłaty z budżetu Państwa to nadal dopłaty, z naszych wspólnych pieniędzy).