PARTNER PORTALU
  • BGK

Słońce, wiatr i ciepło z ziemi ogrzeją Mielec

  • PAP    25 stycznia 2011 - 10:52
Słońce, wiatr i ciepło z ziemi ogrzeją Mielec

Wodę w krytej pływalni w Mielcu ogrzewa energia z kolektorów słonecznych i ciepło z głębi ziemi. Natomiast w jednym z przedszkoli podgrzewa ją energia uzyskiwana z wiatru - poinformował we wtorek rzecznik urzędu miasta Krzysztof Urbański.
"Miasto planuje kolejne tego typu inwestycje"- powiedział Urbański.

Budowa kolektorów i pomp ciepła w krytej pływalni kosztowała ok. 1,7 mln zł. 84 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych. Zainstalowano tam kolektory słoneczne oraz wykonano odwierty o głębokości 95 metrów, w których zamontowano 28 sond gruntowych do pomp ciepła.

Z kolei w jednym z mieleckich przedszkoli energię do ogrzewania wody bieżącej dostarcza zamontowana niedawno mini elektrownia wiatrowa. Inwestycje również dofinansowano ze środków unijnych.

"Planujemy, że dzięki turbinie wiatrowej przedszkole będzie płaciło o jedną trzecia mniej za energię cieplną. Dodatkowo mieleckie przedszkolaki mają zajęcia, na których poznają zasady pracy elektrowni wiatrowej i korzyści płynące ze stosowania odnawialnych źródeł energii" - dodał rzecznik.

Rzecznik podkreślił, że "miasto zamierza energię słoneczną i być może także ciepło z ziemi" wykorzystać do ogrzewania wody w kompleksie otwartych pływalni.

Czytaj też:

Niewykorzystane bogactwo

Postawią na energię odnawialną

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.