PARTNER PORTALU
  • BGK

Słupsk: Szczyt Klimatyczny to szansa dla zielonych polskich miast

  • aw/wnp.pl    7 czerwca 2017 - 11:14
Słupsk: Szczyt Klimatyczny to szansa dla zielonych polskich miast
Dariusz Szwed (fot.PTWP)

To nie Ministerstwo Energii, ale miasta w Polsce są najważniejsze przy transformacji energetycznej. Wiele z nich, także w woj. śląskim, prowadzi działania zmieniające polską energetykę, np. rozwijając odnawialne źródła energii czy zwiększając efektywność energetyczną - mówi Dariusz Szwed, jeden z założycieli partii Zieloni 2004, autor publikacji z dziedziny zrównoważonego rozwoju, obecnie doradca prezydenta Słupska.
Dariusz Szwed pogratulował prezydentowi Katowic, że Konferencja Klimatyczna ONZ w 2018 r. odbędzie się w stolicy Górnego Śląska. Jednak z ta konferencją wiąże inne nadzieje niż Ministerstwo Energii. 

- Liczymy, że będzie to doskonała okazja do promocji działań zielonych, inteligentnych miast w Polsce. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział, że podczas szczytu klimatycznego w Katowicach będzie promowany węgiel. Takie miasta, jak Słupsk, nie będą promowały węgla, ponieważ to nie jest w naszym interesie, zarówno z perspektywy klimatycznej jak i czystko ekonomicznej - mówi Dariusz Szwed, doradca prezydenta Słupska.

Zapowiada, że podczas szczytu będą się promowały polskie miasta, które stawiają na wzrost efektywności energetycznej (tzw. negawaty) i rozwój odnawialnych źródeł energii (tzw. zielone megawaty).

Odnosi się także do problemu niskiej emisji.

- Pilnie trzeba odejść od palenia węglem w indywidualnych piecach. Cała Unia Europejska dawno od tego odeszła. Jest pytanie czym go zastąpić. Jest pomysł mogący na Śląsku wytworzyć tysiące miejsc pracy, np. przy instalacji pomp ciepła, które zapewniają ciepło w zimie i chłód w lecie. Te urządzenia są coraz wydajniejsze i ekonomicznie coraz bardziej dostępne. Oczywiście priorytetem jest termomodernizacja – przekonuje Dariusz Szwed.

Podpowiada, że doskonałym sposobem oszczędzania energii w budynkach jest instalowanie nowoczesnych termostatów, które można regulować np. za pomocą mobilnej aplikacji z telefonu komórkowego. Dzięki temu wychodząc do pracy można zmniejszyć ogrzewanie, a wracając do domu, za pomocą telefonu można zdalnie zwiększyć temperaturę. W wielu polskich miastach tego typu rozwiązania są już stosowane. Dzięki temu mamy czyste powietrze i ciepłe domy oraz eliminujemy ubóstwo energetyczne.

- Polski rząd obecnie obcina środki finansowe na podnoszenie efektywności energetycznej, dlatego w Słupsku będziemy wspierać tego typu działania w inny sposób. Chcemy podpisywać umowy z firmami na podnoszenie efektywności energetycznej w budynkach w formule ESCO. W polskich miastach coraz większą popularnością cieszą się umowy w ramach PPP, których wiele zostało zawartych na działania ukierunkowane na oszczędzanie energii – dodaje Dariusz Szwed.

Więcej czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Dawidowicz, 2017-06-13 11:37:37

    Wprowadzenie standardów emisyjnych dla przydomowych kotłów i określenie minimalnych wymagań jakościowych dla paliw stałych, to konieczne warunki skutecznej ochrony powietrza przed niską emisją. W wielu krajach UE miał i muł uważany jest za odpad przy wydobyciu węgla i nie jest sprzedawany (u nas jes...t). Również piece węglowe oraz węgiel muszą spełniać odpowiednie normy pod kątem emisji zanieczyszczeń, jednak w Polsce takich norm dla naszego polskiego węgla nie ma. Rząd NIE myśli o zakazie wprowadzania do obrotu detalicznego paliw takich jak: węgiel brunatny, muły węglowe, flotokoncentraty oraz różnego rodzaju paliwa mieszane, które nie powinny być wykorzystywane do ogrzewania domów. Sam mam piec Mini Bio Kostrzewa, na pellet. Jest ekologicznie, nie truję siebie, rodziny i nikogo w okolicy. Jeżeli mamy mieć wpływ na swoje zdrowie czy środowisko, to zacznijmy najpierw od swojej kotłowni i wymiany pieca na ekologiczny.  rozwiń