PARTNER PORTALU
  • BGK

Śmieci rosną na drzewach

  • PAP    27 lutego 2012 - 10:57
Śmieci rosną na drzewach

Na leśnych parkingach w okolicy Skwierzyny pojawiły się choinki „przyozdobione” odpadami wyrzuconymi w tych miejscach.
Leśnicy liczą, że w ten sposób uda się zniechęcić ludzi do porzucania śmieci w lesie. Sosny przybrane plastikowymi butelkami, pojemnikami po olejach, połamanymi skrzynkami, oponami, a nawet samochodowymi zderzakami robią duże wrażenie, a odpoczynek w pobliżu nie jest niczym przyjemnym. Na każdym z takich drzew znajduje się tabliczka z namalowanym jaskrawą farbą napisem: „Proszę, nie śmieć”.

Czytaj też: Nowy styl życia z odpadami

Takie choinki pojawiły się na większości z dziewięciu leśnych parkingów zlokalizowanych przy głównych drogach w nadleśnictwie. Z uwagi na duży ruch tranzytowy to właśnie przy nich najczęściej podrzucane są śmieci.

„Do nadejścia wiosny na każdym z tych parkingów zamierzamy ubrać w śmieci jedno z drzew. Liczymy, że widząc to część osób zastanowi się, czy kolejny raz wyrzucić tam worek z odpadkami. Przydrożne parkingi mają służyć wypoczynkowi na łonie natury w czasie podróży, a nie składowaniu śmieci” – powiedział nadleśniczy Nadleśnictwa Skwierzyna, Tadeusz Przybyłka.

Jak tłumaczył, na śmietniki przygotowane dla podróżnych na parkingach często trafiają śmieci z gospodarstw domowych, w wielu przypadkach widać, że nawet przywiezione z Niemiec.

Rocznie leśnicy ze Skwierzyny wywożą z leśnych parkingów średnio 290 metrów sześciennych śmieci o wadze ok. 44 ton. Koszty ich utylizacji to około 25 tys. zł rocznie. Przybyłka przypomniał, że za zaśmiecanie lasu grozi mandat w wysokości do 500 zł.

Nadleśnictwo Skwierzyna obejmuje swoim zasięgiem ok. 19 tys. ha. Na tym terenie przeważają lasy sosnowe, które w okresie jesiennym słynną z dużej ilości grzybów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Kuba, 2012-02-29 08:47:56

    Ten pomysł tylko pozornie jest dobry. Ci, którzy śmiecą, będą śmiecić nadal, a takie hapeningi wcale ich nie zniechęcą.