PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog: bez termomodernizacji nie damy mu rady

  • pt    30 marca 2018 - 08:29
Smog: bez termomodernizacji nie damy mu rady
W Polsce domy jednorodzinne stanowią 90 proc. wszystkich budynków mieszkalnych; ponad 70 proc. z nich ma niski lub bardzo niski standard energetyczny (fot.fotolia)

Kompleksowa modernizacja wszystkich domów jednorodzinnych w Polsce przyczyniłaby się do zmniejszenia zużycia energii na cele grzewcze o 57 proc. w tym sektorze. I o 37 proc. we wszystkich budynkach mieszkalnych. A także 4,4 proc. obniżyłaby krajowy popyt na energię. Mielibyśmy mniej kłopotów ze smogiem...
  • 90 proc. wszystkich budynków mieszkalnych w Polsce to domy jednorodzinne. Ponad 70 proc. z nich ma niski lub bardzo niski standard energetyczny.
  • Sama wymiana źródła ciepła nie rozwiąże problemu: budynek nadal będzie potrzebował dużo energii na ogrzanie.
  • Rząd proponuje powszechną termomodernizację.

Coraz cieplejsze, wiosenne słońce i błękitne niebo wcale nie zwiastują poprawy jakości powietrza. Kolejne samorządy adresują do premiera prośby o objęcie również ich terytorium programem „Polska bez smogu”. Padają różne argumenty. Z kluczowym nie sposób się nie zgodzić: powietrze nie zna granic, więc jeśli Polska rzeczywiście ma być krajem „bez smogu”, trzeba działań we wszystkich jego regionach.

Miesiąc temu rząd ogłosił rozpoczęcie programu termomodernizacji #PolskaBezSmogu 2018-2027. Odbyła się inaugurująca go konferencja prasowa. Premier powiedział: - Walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów rządu. Dzisiaj zaczynamy walkę o czyste paliwo, o lepsze piece, ale zwłaszcza o nasze cieplejsze domy poprzez szeroko zakrojony ogólnopolski program ocieplania budynków, po to, aby w domach było cieplej a wokół nas było czyste powietrze.

Ogrzewanie domów jednorodzinnych

W ramach programu otrzymać będzie można wsparcie finansowe na inwestycje związane z termomodernizacją domów jednorodzinnych. Działanie słuszne, bowiem jak wynika z danych Ministerstwa Środowiska, to one właśnie emitują 40 proc. pyłów i 78 proc. niezwykle toksycznego i rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Czytaj: 152 mln zł na termomodernizację dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Cząsteczki tworzące zawiesinę zanieczyszczającą powietrze są bardzo małe. Z łatwością przenikają więc do układu oddechowego i przedostają do układu krwionośnego. Smog to olbrzymie zagrożenie dla zdrowia Polaków. Przez niego przedwcześnie umiera co roku około 48 tys. osób.

Skąd bierze się smog? Ze starych pieców i kotłów, w których używa się złej jakości paliwa do ogrzania „dziurawych” domów. W Polsce domy jednorodzinne stanowią 90 proc. wszystkich budynków mieszkalnych, a ponad 70% z nich ma niski lub bardzo niski standard energetyczny. Potrzeba dużo energii, aby je odpowiednio ogrzać. Ich mieszkańcy używają więc taniego paliwa. A to dramatycznie pogarsza jakość powietrza w okolicy.

Sama wymiana źródła ciepła nie rozwiąże jednak problemu: źle izolowany budynek nadal będzie potrzebował dużo energii. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest proponowana przez rząd termomodernizacja. Tyle, że musi zostać przeprowadzona solidnie, fachowo i kompleksowo. Tylko wtedy taka inwestycja będzie miała sens.MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.