PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog. Jan Szyszko przypomina 10 miliardów zł na jakość powietrza, ale chce współpracy z samorządem

  • GP/PAP    16 lutego 2017 - 08:29
Smog. Jan Szyszko przypomina 10 miliardów zł na jakość powietrza, ale chce współpracy z samorządem
Jan Szyszko przekonuje, że 90 proc. węgla UE w Polsce to atut, z którego trzeba korzystać. (fot. youtube.com)

• W kontekście smogu minister Jan Szyszko przypominał, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (NFOŚ) rozdysponowuje 10 miliardów zł na ochronę jakości powietrza.

• Zarazem, dowodząc że rząd nie jest bierny, akcentował rozporządzenia przygotowywane przez inne resorty - dokumenty wykonawcze o jakości paliw i pieców.

• Odnośnie tego drugiego, w szerszym kontekście bezpieczeństwa energetycznego,  przypominał: - Każde rozsądne państwo buduje swoje bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o swoje zasoby. Mamy 90 proc. zasobów węgla kamiennego UE.
Minister środowiska Jan Szyszko (PiS) w czwartek (16 lutego) opowiedział się za walką ze smogiem. Polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w Europie, co wymusza uwagę środowisk zwłaszcza zainteresowanych ochroną środowiska.

Minister, który odwiedził Polskie Radio - Program Pierwszy - mówił o działaniach jakie podejmują resorty związane z tematem.

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (NFOŚ) przeznaczył 10 miliardów zł na poprawę jakości powietrza - przypomniał Szyszko. Te fundusze są niemal na wyciągnięcie ręki w ocenie ministra. Choć to tylko jedna z gałęzi pomocy. Dla Szyszki równie istotne są "systemowe działanie" jakie zapewnia rząd. Polityk rozumie przez to zwłaszcza działania prawne.

- Przygotowywane są dwa rozporządzenia. Pierwsze o jakości paliwa - za tę regulację jest odpowiedzialne Ministerstwo Energii - i drugie o jakość kotłów - tutaj prace koordynuje Ministerstwo Rozwoju.

Drugą stroną walki o jakość powietrza ma być, i tu padał nacisk na samorząd, "kultura współżycia ze środowiskiem".

Jako, że minister nie ma wpływu na to ci zrobią gminy i miasta, apelował do nich o działanie. Choć w rozmowie pojawiła się sugestia, że wiele miast podejmuje już uchwały o walce ze smogiem. W wielu miastach zapewnia się też darmową komunikację miejską dla mieszkańców.

Ponieważ panuje przeświadczenie, że w piecach Polacy palą wszystko i do tych kwestii odniósł się minister. - To swego rodzaju mity, ale przyznaję, że dobre paliwo kosztuje - stwierdził. Nie wykluczał, że będzie trzeba rozważyć dopłaty do opału.

Rozporządzenie paliwowe Ministerstwa Energii

Ze smogiem walczy teraz intensywnie Ministerstwo Energii. O wspomnianym przez ministra Szyszkę rozporządzeniu ds. jakości paliw pisaliśmy w środę (15 lutego). Ministerstwo prowadzi w tym temacie konsultacje, które ma zakończyć 21 lutego.

Liczy się węgiel, nie atom, i nie wiatraki

Rząd, co nie raz zostało podkreślone i przez ministrów i przez premier, liczy na energetykę węglową w Polsce. W tej samej rozmowie, w której mówiono o jakości kotłów pojawiła się też sprawa rozwoju polskiej energetyki.

- Każde rozsądne państwo buduje swoje bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o swoje zasoby - akcentował Szyszko. - Mamy 90 proc. zasobów węgla kamiennego UE, tak samo z brunatnym. Więc dlaczego mamy nie wykorzystywać własnych zasobów tylko płacić za obce technologie? - pytał na antenie Polskiego Radia Szyszko.

Polski rząd. gdy przejmował władzę w 2015 roku wycofał się z alternatywnego do węgla wsparcia dla elektrowni wiatrowych. Tę propozycję w koalicji rządzącej Polską przed PiS promowało PSL.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Andrzej , 2017-02-16 11:05:01

    Tani Gaz tani Prąd i po smogu. Po co sie mamy smoliś węglem. ile % wydobycia idzie do indywidualnych odbiorców??