Smog. Kolejny sejmik przyjął uchwałę antysmogową  

Radni województwa opolskiego na wrześniowej sesji sejmiku po burzliwej dyskusji przyjęli tzw. uchwałę antysmogową. Jej ostateczna wersja wprowadza ograniczenia odnoszące się do niektórych rodzajów opału.
Smog. Kolejny sejmik przyjął uchwałę antysmogową   
Opolskie dołączyło do regionów, które uchwaliły prawo antysmogowe (fot.umwo)

• Opolskie dołączyło do regionów, które uchwaliły prawo antysmogowe.

• Uchwała zakazuje palenia najgorszymi odmianami węgla.

• Zacznie obowiązywać od 1 listopada tego roku.

Przyjęta podczas sesji uchwała antysmogowa wprowadza ograniczenia odnoszące się do niektórych rodzajów paliw stałych i dotyczy węgla brunatnego, mułów i flokoncentratów węglowych. Ograniczenie to zacznie obowiązywać od 1 listopada 2017 roku.

Prezentując zapisy uchwały Antoni Konopka, członek zarządu województwa, przypomniał, że zarząd wycofał się z zapisu dotyczącego wyższych norm dla instalacji grzewczych, bowiem ich wymiana – jak się szacuje – kosztowałaby w opolskim ok. 1 mld złotych, natomiast w międzyczasie rząd wydał rozporządzenie, w którym wprowadził zakaz sprzedaży na terenie kraju kotłów klasy niższej, niż piąta.

Wiceprzewodnicząca sejmiku Elżbieta Kurek stwierdzała, że mamy do czynienia ze schizofrenią polityczną.

- Wicepremier Mateusz Morawiecki zapewniał, że problem zanieczyszczeń powietrza jest ponadpartyjny, dotyczy kwestii zdrowia, a część radnych opozycji chce zablokować inicjatywy podejmowane przez przedstawiciela swojej partii – zauważała.

Była to odpowiedź na kilkadziesiąt pytań złożonych przez radnego Leszka Antoszczyszyna (PiS) pod adresem zarządu.

Po przerwie Dariusz Byczkowski, w imieniu Klubu Radnych PiS, powiedział: - Nasze obawy i głosy nie wynikają z braku zrozumienia rangi problemu, ale niepokoju, że prawo, które przyjmujemy będzie nieskuteczne i robione trochę pod publiczkę. Uważam, że powinniśmy poczekać na rozporządzenie rządu, natomiast co do kierunku zmian – jesteśmy „za”. Traktujemy ten problem nie w kategoriach politycznych, ale merytorycznych.

Ostatecznie za uchwałą głosowało 20 radnych, wstrzymało się 5, jeden był przeciwny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (8)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do ciekawski: Skoro palisz wyłącznie ekogroszkiem to skąd w ogóle pytanie o flotokocentrat? To że muł i flot znikną z rynku nie spowoduje że smog nagle cudownie zniknie. Jestem tego świadom. Ludzie dalej będą palić drewnem czy węglem (co prawda droższym) ale w dalej tym samym starym kotle. Polacy n...ie potrafią poprawnie palić węglem. Należałoby ludzi najpierw nauczyć prawidłowych technik palenia – jak użytkować właściwie piec, aby nie kopcić. Nikt jednak o tym nie mówi. Kowalski idzie do sklepu, kupuje kocioł, montuje go u siebie i hulaj dusza - piekł a nie ma. Pali jak chce. W sposób jaki chce i czym chce - ciągle eksperymentując. Z kominkami wcale nie jest lepiej (drewno często jest niesezonowane, źle składowane i przechowywane, zagrzybione). Nauczmy się najpierw właściwie spalać paliwo w swoim kotle/kominku/piecu. Jak nie potrafimy to zainwestujmy w inny system ogrzewania domu. Bo się da. rozwiń

Dawid, 2017-09-30 16:43:09 odpowiedz

Do Dawid: wiesz że dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele .... skąd czerpiesz wiedzę ? który to portal opublikował taki szereg ? jak sądzisz ... jaka jest różnica pomiędzy sortymentami : groszek i flot, jeżeli chodzi o zawartość (aleś się naparł - "podwyższona dawka" - ciemnoty napchali C...i do głowy) metali ciężkich ? pomyśl, tona groszku 0-25mm zmielona do 0-1mm ... co się zmieniło ? nadal masz tonę węgla (o innej granulacji) o takiej samej zawartości metali ciężkich w tej masie. FAKT ! powstaje więcej lotnych pyłów ale kto pali samym flotem ? praktycznie zawsze flot traktowany jest jako dodatek. Sam palę wyłącznie groszkiem (i skończ z tym :eko: bo to tylko chwyt marketingowy) ... i zapewniam Cię że doskonale rozumiem czy różni się "emisja" od "dymienia". PS. wiesz że jest taki plan żeby zakazać używania kominków ? też będziesz wtedy gadał o "podwyższonej dawce" ? myśl chłopie, to nie boli rozwiń

ciekawski, 2017-09-28 07:08:55 odpowiedz

Do Pracujacy: pięknie, że chociaż Ty rozumiesz te uchwały. Fakt, ocierasz się o istotę problemu. Pozdrawiam

ciekawski, 2017-09-28 06:52:26 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE