PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog, Kraków walczy z niską emisją

  • pt    8 października 2015 - 15:33
Smog, Kraków walczy z niską emisją
Krakóww ciągu najbliższych 3 lat na Program Ograniczania Niskiej Emisji wyda ponad 220 mln zł

Nowelizacja Prawo Ochrony Środowiska to impuls do intensyfikacji działań na rzecz walki ze smogiem. Władze Krakowa liczą, że teraz uda się wprowadzić skutecznie zakaz stosowania węgla w piecach domowych. Przygotowują też szereg propozycji, które mają przyspieszyć poprawę powietrza w mieście.
- Nie ma co ukrywać. Niejasności wokół wprowadzonego w 2013 roku zakazu stosowania węgla w piecach domowych przyczyniło się do spowolnienia tempa wymian pieców w Krakowie – przyznaje Witold Śmiałek, doradca prezydent ds. jakości powietrza.

- Mamy nadzieję, że wkrótce Sejmik Wojewódzki podejmie kolejną uchwałę w tej sprawie, tym razem opierając się na znowelizowanej ustawie Prawo Ochrony Środowiska. Nowy zakaz będzie z pewnością impulsem, który zmobilizuje mieszkańców do likwidacji pieców węglowych – dodaje.

Aby jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców do wymiany pieców, miasto zmieniło zasady udzielania dotacji.
– 100 proc. zwrot kosztów inwestycji będzie utrzymany też w 2016 roku – zaznacza doradca

prezydenta.
Większa dotacja będzie też przydzielana podmiotom, które zdecydują się na instalacje odnawialnych źródeł energii, a więc pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Wnioski będą mogli składać również ci, którzy używają mieszanych systemów grzewczych np. węglowo-gazowych, czy węglowo-elektrycznych. Tu warunkiem przyznania środków jest to, by instalacja była starsza niż 10 lat. Co więcej, inwestorzy będą więc mieli więcej czasu na wymianę starych systemów grzewczych.

Dotychczas musieli się zmieścić w okresie trzech miesięcy.

Miasto wprowadziło też zmiany w Lokalnym Programie Osłonowym. Od 1 października zwiększono kryteria dochodowe, od których przyznawane są dopłaty do rachunków za ogrzewanie po likwidacji pieca węglowego. W przypadku gospodarstw jednoosobowych to wzrost o 30 proc. Natomiast w przypadku gospodarstw wieloosobowych – aż o 69 proc.

- W ciągu najbliższych 3 lat na Program Ograniczania Niskiej Emisji wydamy ponad 220 mln zł. W samym 2016 roku, kiedy utrzymany będzie 100 proc. pułap dotacji – 100 mln zł. Natomiast a na tzw. program osłonowy do 2022 roku prawie 17 mln zł – informuje Śmiałek.

Zakaz stosowania węgla od 2019 r.?

Jako optymalny na wprowadzenie przez Sejmik Wojewódzki zakazu stosowania węgla władze miasta określają rok 2019. Do zlikwidowania pozostaje ok. 25 tys. pieców.

W przyszłym roku miasto chce też zagęścić sieć kontroli jakości spalin na terenie Krakowa. W okresie od maja do września br. policja i Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziły 591 kontroli samochodów. W ich wyniku zatrzymano 142 dowody rejestracyjne, z czego 90 ze względu na złą jakość spalin.

Stacje monitorowania powietrza

Większa ma być też sieć monitoringu. W przyszłym roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska uruchomi dwie stacje do monitorowania powietrza i jeden tzw. separator pyłów. Urządzenia sfinansowała Gmina Miejska Kraków.

– Chcemy też jeszcze intensywniej niż dotychczas współpracować z naukowcami z krakowskich uczelni technicznych w ramach programów badawczych, które pomogą określić źródła pochodzenia pyłów, z uwzględnieniem tzw. emisji napływowej. To bardzo istotne, bowiem wokół Krakowa nadal czynnych jest ponad 50 tys. pieców węglowych – dodaje Śmiałek.

Naukowcy wesprą też miasto w dokumentowaniu efektów likwidacji niskiej emisji.

Kraków rozważa też kolejne zmiany w programie PONE – wśród nich jest propozycja bezgotówkowego rozliczania się za przeprowadzoną wymianę instalacji grzewczej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • gość , 2015-10-10 08:01:34

    Piece z nadmuchem są o 100% lepsze od piców starych.