Smog, Kraków walczy z niską emisją

Nowelizacja Prawo Ochrony Środowiska to impuls do intensyfikacji działań na rzecz walki ze smogiem. Władze Krakowa liczą, że teraz uda się wprowadzić skutecznie zakaz stosowania węgla w piecach domowych. Przygotowują też szereg propozycji, które mają przyspieszyć poprawę powietrza w mieście.
Smog, Kraków walczy z niską emisją
Krakóww ciągu najbliższych 3 lat na Program Ograniczania Niskiej Emisji wyda ponad 220 mln zł

- Nie ma co ukrywać. Niejasności wokół wprowadzonego w 2013 roku zakazu stosowania węgla w piecach domowych przyczyniło się do spowolnienia tempa wymian pieców w Krakowie – przyznaje Witold Śmiałek, doradca prezydent ds. jakości powietrza.

- Mamy nadzieję, że wkrótce Sejmik Wojewódzki podejmie kolejną uchwałę w tej sprawie, tym razem opierając się na znowelizowanej ustawie Prawo Ochrony Środowiska. Nowy zakaz będzie z pewnością impulsem, który zmobilizuje mieszkańców do likwidacji pieców węglowych – dodaje.

Aby jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców do wymiany pieców, miasto zmieniło zasady udzielania dotacji.
– 100 proc. zwrot kosztów inwestycji będzie utrzymany też w 2016 roku – zaznacza doradca

prezydenta.
Większa dotacja będzie też przydzielana podmiotom, które zdecydują się na instalacje odnawialnych źródeł energii, a więc pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Wnioski będą mogli składać również ci, którzy używają mieszanych systemów grzewczych np. węglowo-gazowych, czy węglowo-elektrycznych. Tu warunkiem przyznania środków jest to, by instalacja była starsza niż 10 lat. Co więcej, inwestorzy będą więc mieli więcej czasu na wymianę starych systemów grzewczych.

Dotychczas musieli się zmieścić w okresie trzech miesięcy.

Miasto wprowadziło też zmiany w Lokalnym Programie Osłonowym. Od 1 października zwiększono kryteria dochodowe, od których przyznawane są dopłaty do rachunków za ogrzewanie po likwidacji pieca węglowego. W przypadku gospodarstw jednoosobowych to wzrost o 30 proc. Natomiast w przypadku gospodarstw wieloosobowych – aż o 69 proc.

- W ciągu najbliższych 3 lat na Program Ograniczania Niskiej Emisji wydamy ponad 220 mln zł. W samym 2016 roku, kiedy utrzymany będzie 100 proc. pułap dotacji – 100 mln zł. Natomiast a na tzw. program osłonowy do 2022 roku prawie 17 mln zł – informuje Śmiałek.

Zakaz stosowania węgla od 2019 r.?

Jako optymalny na wprowadzenie przez Sejmik Wojewódzki zakazu stosowania węgla władze miasta określają rok 2019. Do zlikwidowania pozostaje ok. 25 tys. pieców.

W przyszłym roku miasto chce też zagęścić sieć kontroli jakości spalin na terenie Krakowa. W okresie od maja do września br. policja i Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziły 591 kontroli samochodów. W ich wyniku zatrzymano 142 dowody rejestracyjne, z czego 90 ze względu na złą jakość spalin.

Stacje monitorowania powietrza

Większa ma być też sieć monitoringu. W przyszłym roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska uruchomi dwie stacje do monitorowania powietrza i jeden tzw. separator pyłów. Urządzenia sfinansowała Gmina Miejska Kraków.

– Chcemy też jeszcze intensywniej niż dotychczas współpracować z naukowcami z krakowskich uczelni technicznych w ramach programów badawczych, które pomogą określić źródła pochodzenia pyłów, z uwzględnieniem tzw. emisji napływowej. To bardzo istotne, bowiem wokół Krakowa nadal czynnych jest ponad 50 tys. pieców węglowych – dodaje Śmiałek.

Naukowcy wesprą też miasto w dokumentowaniu efektów likwidacji niskiej emisji.

Kraków rozważa też kolejne zmiany w programie PONE – wśród nich jest propozycja bezgotówkowego rozliczania się za przeprowadzoną wymianę instalacji grzewczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Piece z nadmuchem są o 100% lepsze od piców starych.

gość , 2015-10-10 08:01:34 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE