PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog. Łódź. Nabór wniosków na wymianę pieców

  • pt    9 stycznia 2018 - 20:30
Smog. Łódź. Nabór wniosków na wymianę pieców
Kolejne pieniądze na walkę ze smogiem to 450 tys. zł w ciągu trzech lat na badanie jakości powietrza w mieście (fot.lodz.pl)

3 mln zł plus kolejny 1 mln zł z rezerwy budżetowej w przypadku dużego zainteresowania. Tyle pieniędzy miasto zamierza przeznaczyć w tym roku na wymianę starych urządzeń grzewczych. Rusza też 3-latni program badania jakości powietrza.
  • Korekta uchwały dotyczącej walki o jakość powietrza w Łodzi to wynik konsultacji z mieszkańcami miasta.
  • Radni obradować będą w tej sprawie 24 stycznia.
  • Projekt uchwały zakłada zwiększony zakres działań prowadzących do redukcji zanieczyszczeń, będących skutkiem niskiej emisji. Po raz pierwszy w Łodzi pojawia się możliwość wymiany pieca starej generacji na piec piątej generacji.

Dotacja na zakup pieca sięgać będzie 80 proc. jego ceny i maksymalnie może wynieść 5 tys. zł. Podobna wysokość dotacji będzie dotyczyła wymiany palenisk starego typu na piece akumulacyjne w kamienicach wielorodzinnych. Maksymalnie 1800 zł dotacji mogą otrzymać gospodarstwa, które ubiegać się będą o przyłączenie do miejskiej sieci. Dotowany kwotą nie wyższą niż 5 tys. zł będzie też zakup kotła gazowego.

Czytaj też: Samorządy: Trzeba zakazać sprzedaży opału złej jakości

Spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty i właściciele kamienic montujący w nieruchomościach kotłownie ciepłownicze lub gazowe mogą ubiegać się o wsparcie do 50 tys. zł.

Jeśli radni podczas najbliższej sesji RM przyjmą uchwałę, to od 19 lutego do 15 marca trwać będzie nabór wniosków dotacyjnych. Prowadzić je będą punkty obsługi mieszkańców w poszczególnych dzielnicach.

Jednocześnie pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ udzielać będą informacji, dotyczących formalności związanych ze złożeniem wniosku.

- Po 1 maja rozpocznie się z kolei podpisywanie umów z osobami, które będą chciały skorzystać z dotacji, tak by zdążyli z inwestycjami przed początkiem kolejnego sezonu grzewczego - mówi Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ.

Badanie powietrza

Kolejne pieniądze na walkę ze smogiem to 450 tys. zł w ciągu trzech lat na badanie jakości powietrza w mieście. Przy współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ wytypował 52 punkty we wszystkich dzielnicach Łodzi, w których mobilna stacja monitorowania mierzyć będzie poziom zanieczyszczenia powietrza, głównie pyłów PM 10 i PM 2.5.

Zebrane przez stację w ciągu trzech lat dane pozwolą rzetelnie ocenić stan zanieczyszczenia łódzkiego powietrza w poszczególnych rejonach miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • biomasa, 2018-02-13 17:09:21

    Dlaczego jak są pieniądze, to nie ma dofinansowań na kotły na biomasę? Przymierzam się do wymiany pieca – chcę kupić taki na biomasę, mam już nawet upatrzony model (producenta Kostrzewy). Ogrzewanie gazowe czy olejowe u nas niestety jest jeszcze drogie, dlatego zdecydowałem się na pellet, który ceno...wo jeszcze przystępnie stoi.  rozwiń