PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog na południu Polski: skala zanieczyszczenia powietrza jest ogromna

  • MN    16 września 2016 - 11:27
Smog na południu Polski: skala zanieczyszczenia powietrza jest ogromna
Smog wokół Krakowa jest nawet większy niż w samym centrum (fot. krakow.pl)

• W okolicach Krakowa jest nawet większe stężenie smogu niż w samym Krakowie.
• Tak wynika z badań naukowców krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, które wykonano dla Krakowskiego Alarmu Smogowego.
• Badanie powietrza przeprowadzono w obrębie Krakowa i jego okolic, Podhala oraz Górnego Śląska.
Badania trwały od listopada 2015 do kwietnia 2016 roku. Wyniki potwierdzają, że skala zanieczyszczenia powietrza pyłem w badanych obszarach jest ogromna i dotyczy również mniejszych miejscowości.

Po pierwsze, jak zauważa Krakowski Alarm Smogowy, z badania wynika, że sytuacja w okolicach Krakowa była jeszcze gorsza niż w samym Krakowie: „Pomiary mobilne prowadzone w obrębie aglomeracji krakowskiej pokazały generalnie większe stężenia PM10 w miejscowościach okalających Kraków niż w samym centrum Krakowa. (…) Rekordowo wysokie stężenie PM10, przekraczające 2000 μg/m3, zarejestrowano 16 marca 2016 w Skale. Podwyższone wartości obserwowano również regularnie w Zabierzowie, Kryspinowie, Skawinie, Zielonkach, Słomnikach i Wieliczce.” W przypadku Krakowa najwyższe stężenia odnotowywano w dzielnicach domów jednorodzinnych, takich jak Kliny, Jugowice, Bronowice, okolice ul. Tynieckiej, Skotniki czy Stary Bieżanów.

Raport pokazuje, że ogromny problem ze stanem powietrza ma także aglomeracja górnośląska, a przede wszystkim miasta: Zabrze, Gliwice i Rybnik.

Znów się potwierdziło, że sytuacja jest zła również w miejscowościach górskich, m.in. w Zakopanem. Znacznie podwyższone wartości stężeń PM10 obserwowano również w Nowym Targu, Rabce i Makowie Podhalańskim.

Czytaj też: Kraków znów zachęci do wymiany pieców

Naukowcy z AGH zauważyli także, że poza zapyleniem powodowanym przez źródła niskiej emisji zaobserwowano również w kilku przypadkach wyraźnie podwyższone stężenia pyłów emitowanych przez samochody wyposażone w przestarzałe i zużyte jednostki napędowe. Najczęściej chodziło o silniki Diesla.

By przeprowadzić powyższe badania, wykorzystano mobilne platformy pomiarowe. Taka metoda została po raz pierwszy zastosowana w Polsce.

Krakowski Alarm Smogowy podkreśla, że skala zanieczyszczeń powietrza na południu Polski jest ogromna. Jak mówi jego prezes Andrzej Guła, pilnie potrzeba regulacji ograniczających emisję zanieczyszczeń z domowych kotłów na węgiel i drewno. Jak zauważa, przede wszystkim brakuje regulacji na poziomie regionalnym, które określiłyby standardy emisyjne dla domowych kotłów. Takie standardy może wprowadzić Sejmik Województwa dając mieszkańcom kilkuletni czas na dostosowanie i wprowadzając system dotacji do wymiany najbardziej kopcących kotłów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.