PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog na Śląsku: W Katowicach stanął specjalny namiot

  • PAP/JS    10 stycznia 2017 - 19:16
Smog na Śląsku: W Katowicach stanął specjalny namiot
W środę (11 stycznia) jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie bardzo zła (fot. wburris, flickr,cc)

Badanie diagnozujące stan płuc, materiały obrazujące szczegóły problemu niskiej emisji i maseczki dla mieszkańców w dniach szczególnie wysokiego stężenia zanieczyszczeń czekają na osoby, które odwiedzą specjalny namiot ustawiony na Rynku w Katowicach.
To element kampanii przeciwko niskiej emisji, której autorami są dostarczające ciepło systemowe spółki Tauron Ciepło i CEZ Chorzów.

Odwiedzający namiot mogą miejscu poddać się badaniu spirometrycznemu, które jest pierwszym krokiem w diagnozowaniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc - POChP. Schorzenie powodujące nieodwracalne ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe, skraca życie nawet o kilkanaście lat.

"Jako firma odpowiedzialna społecznie wiemy, że same przyjazne środowisku produkty i inwestycje nie wystarczą, by rozwiązać problem. Potrzebna jest także zmiana postaw samych mieszkańców" - powiedział prezes Tauron Ciepło Jacek Uhryn.

W dniach, gdy zostaną przekroczone normy emisji zanieczyszczeń, namiot podświetlany będzie na czerwono, a mieszkańcom rozdawane będą certyfikowane maseczki skutecznie zatrzymujące wiele szkodliwych pyłów i gazów. W namiocie każdego dnia przeprowadzane będą także prelekcje nt. sposobów walki z niską emisją, w tym możliwości zmiany sposobu ogrzewania mieszkań.

"Ciepło sieciowe to jeden z najlepszych sposobów wyeliminowania problemu niskiej emisji. Każdy przyłączony do sieci budynek to od jednego do kilku indywidualnych pieców i kominów mniej w naszym bezpośrednim otoczeniu. Natomiast nowoczesne elektrofiltry, jakie stosujemy w naszej elektrociepłowni w Chorzowie powodują, że emisje i wpływ spalania węgla na środowisko naturalne jest minimalny" - powiedział prezes CEZ Chorzów René Fijak.

"Dostępne dotacje dla osób, które zdecydują się na zmianę sposobu ogrzewania mogą ułatwić decyzję o przyłączeniu osobom ceniącym sobie nie tylko efekt ekologiczny, ale też codzienny komfort. Natomiast kontrolowanie przez Urząd Regulacji Energetyki cen ciepła powoduje, że jest ono rozwiązaniem bezpiecznym, ale także ekonomicznym" - dodał.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Tauron Ciepło, nawet 40 proc. osób ogrzewających indywidualnie swoje domy w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, regularnie wykorzystuje w tym celu śmieci. W piecach lądują głównie gazety, ubrania i plastikowe opakowania, ale także stare meble czy opony.

Czytaj też: KZK GOP ma opracować zasady ew. bezpłatnej komunikacji w czasie smogu

Namiot w centrum Katowic nawiązuje do zrealizowanego w 2012 r. projektu "Niska emisja- Wysokie ryzyko", jednej z pierwszych kampanii informacyjnych zwracających uwagę na to zjawisko. Pod adresem www.NiskaEmisja-WysokieRyzyko.pl dostępne są zaktualizowane informacje dotyczące problemu, rekomendowane są także działania profilaktyczne, które mają zmniejszyć skalę tego szkodliwego zjawiska.

Od kilku tygodni na ulicach Katowic i Chorzowa można spotkać także wielkoformatowe reklamy przestrzegające przed skutkami palenia śmieci. Za 2 tygodnie namiot stanie w Chorzowie.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, we wtorek jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego ze względu na poziom pyłu zawieszonego, a lokalnie również dwutlenku siarki - jest bardzo zła. W aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej, w środkowej części województwa, Kotlinie Żywieckiej oraz w Częstochowie i Bielsku-Białej, mogą wystąpić przekroczenia poziomu alarmowego stężenia pyłu zawieszonego PM10, w północnej części województwa jakość powietrza będzie zła.

W środę (11 stycznia) jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie bardzo zła. W aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, Kotlinie Żywieckiej, lokalnie w aglomeracji górnośląskiej oraz w środkowej części województwa mogą wystąpić przekroczenia poziomu alarmowego stężenia pyłu zawieszonego PM10, lokalnie w południowej części województwa jakość powietrza będzie zła, jedynie w północnej części województwa jakość powietrza będzie umiarkowana.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • teres, 2017-01-10 23:02:56

    Powinni też dawać jakieś podstawowe wersje oczyszczaczy powietrza, bo nie wszystkich stac na takie sprzety. a w ostatnim czasie to jest cos niezbednego!!