PARTNER PORTALU
 • BGK

Smog. Nie zapylaj drogi sąsiedzie! Pierwsza taka akcja w Polsce

 • pt    9 lutego 2018 - 11:24
Smog. Nie zapylaj drogi sąsiedzie! Pierwsza taka akcja w Polsce
Urząd miasta w Gdańsku wymyślił kolejną akcję w walce ze smogiem (Fot. Pixabay)

W Gdańsku rusza kampania „Nie zapylaj! Oznacz kopcącego sąsiada". Akcja ma uświadomić trucicielom, że nie są bezkarni i że inni doskonale wiedzą, że z ich komina wydobywa się skażony dym.
 • Urząd miasta w Gdańsku wymyślił kolejną akcję, której celem jest walka ze smogiem.
 • Akcja ma uświadomić trucicielom, że nie są bezkarni.
 • Problem palenia śmieci ciągle jest znaczący.

Urzędnicy z gdańskiego Wydziału Środowiska w ramach akcji edukacyjnej „Czy wiesz, czym dziś oddychasz?” przygotowali specjalne zawieszki, które można „podarować” każdemu, kto zanieczyszcza powietrze. „Nie zapylaj! Drogi sąsiedzie, Twój piec węglowy szkodzi zdrowiu człowieka i środowisku” - czytamy na zawieszce.

Czytaj też: Mieszkańcy nie wstydzą się wskazać na sąsiada, gdy chodzi o smog

- Zachęcamy wszystkich mających trudnych sąsiadów, którzy „zadymiają” okolice, aby powiesili na ich drzwiach lub furtce zawieszkę „nie zapylaj” - mówi Maciej Lorek z Wydziału Środowiska magistratu. - Akcja ma uświadomić trucicielom, że nie są bezkarni i że inni doskonale wiedzą, że z ich komina wydobywa się skażony dym. Chodzi o wysłanie sygnału ostrzegawczego. Oprócz tego chcemy zachęcić do wymiany pieca węglowego na ogrzewanie ekologiczne: elektryczne lub miejskie z sieci ciepłowniczej - dodaje.

Po specjalne zawieszki można zgłaszać się do wydziału środowiska. Już niedługo będą także dostępne w siedzibach rad dzielnic oraz straży miejskiej.

Problem opalania pieców węglem niskiej jakości oraz śmieciami jest w Gdańsku wciąż bardzo duży. Podczas procesu spalania węgla do powietrza dostaje się szkodliwy pył zawieszony (PM10, PM2,5) oraz rakotwórczy benzo(a)piren. Aby zachęcić gdańszczan do wymiany instalacji węglowych, miasto podwyższyło kwotę dotacji na zmianę instalacji ogrzewania do wysokości 6000 zł.

W ubiegłym roku przyznano 185 dotacji dotyczących likwidacji ogrzewania węglowego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Izabela, 2018-02-12 18:29:22

  Dla domków jednorodzinnych i nie tylko bardzo dobrą alternatywą jest pellet ekologiczne, czyste i wygodne w użytkowaniu paliwo wytworzone z odpadu drzewnego. Do spalania tego paliwa zakupiliśmy kocioł polskiego producenta Kostrzewa Mini Bio Luxury. Jest to kocioł automatyczny z podajnikiem. Super ro...związanie dla ludzi pracujących i ceniących sobie komfort wygodę i ekonomię. Może nie sprawdzić się u ludzi starszych ale jak dla nas jest to najlepsze z możliwych rozwiązań. Mimo, że mamy go od 3 lat uważam, że jest to nowość na rynku. Nawiązując do powyższej treści z pewnością może zastąpić każde z podanych na zawieszce rozwiązań. Pozdrawiam  rozwiń