PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog: Stężenie pyłu przekroczone. Rybnik wprowadza darmową komunikację

  • PAP/AT    9 stycznia 2017 - 10:56
Smog: Stężenie pyłu przekroczone. Rybnik wprowadza darmową komunikację
(fot.rybnik.eu)

• Mieszkańcy Rybnika, gdzie stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu o ponad tysiąc procent przekroczyło dopuszczalną normę, w poniedziałek (9 stycznia) i wtorek (10 stycznia) będą mogli za darmo korzystać z miejskiej komunikacji - zdecydował prezydent miasta Piotr Kuczera.
• To pierwsze miasto na Śląsku, które wprowadza darmowe przejazdy z powodu smogu.
Bezpłatny przejazd możliwy jest w poniedziałek od 10. rano na wszystkich liniach organizowanych przez rybnicki Zarząd Transportu Zbiorowego. Pasażerowie mogą podróżować autobusami bez konieczności rejestracji przejazdu i zakupu biletu.

"W związku z alarmem smogowym przypominamy, że zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu" - podał rybnicki magistrat.

Od niedzieli normy emisji pyłu PM10 (poziom dopuszczalny to 50 mikrogramów na metr sześc. średnio na dobę) przekroczone zostały praktycznie w całym regionie - godzinne odczyty informują o przekroczeniach o kilkaset procent, a w skrajnych przypadkach nawet powyżej 2 tys. procent. Zanieczyszczone powietrze jest - oprócz Rybnika - m.in. w Żywcu, Tychach, Zabrzu, Wodzisławiu Śląskim, Dąbrowie Górniczej i Częstochowie.

Czytaj też: Smog: Miasta uruchamiają darmową komunikację miejską

Rybnik to pierwsze miasto w woj. śląskim, które w związku ze smogiem zdecydowało się na wprowadzenie w poniedziałek darmowej komunikacji. Wcześniej podobne decyzje podjęli samorządowcy z innych dotkniętych tym problemem miast - Warszawy i Kielc.

Samorządowy z Rybnika zaapelowali w poniedziałek do mieszkańców o to, by przynajmniej na czas przekroczeń poziomu alarmowego ograniczyli spalanie paliw złej jakości, jak muły i miały węglowe, oraz w miarę możliwości korzystali z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy - jeśli w gospodarstwie domowym są alternatywne źródła ciepła. Inna prośba dotyczy niepalenia w kominkach, jeżeli nie są one jedynym źródłem ogrzewania mieszkań. "Przypominamy o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych" - czytamy w rybnickim komunikacie.

Dopuszczalna średnia dobowa norma emisji pyłu zawieszonego w powietrzu PM10 to 50 mikrogramów na metr sześcienny. Przekroczenie wartości progowej 200 mikrogramów na m sześc. musi być podane do publicznej wiadomości, natomiast przekroczenie 300 mikrogramów na m sześc. oznacza stan alarmowy, kiedy należy starać się ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu.

Smogowi sprzyjają warunki meteorologiczne, utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, w sytuacji wzmożonej emisji pyłów z sektora bytowo-komunalnego. W poniedziałek, podobnie jak w niedzielę, w woj. śląskim jest silny, ok. 15-stopniowy mróz, przy niemal bezwietrznej pogodzie. Centralna i południowa część woj. śląskiego to miejsca, gdzie szczególnie zimą oddycha się bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Przyczyną jest głównie smog, efekt przede wszystkim tzw. niskiej emisji. To efekt spalania w domowych paleniskach paliw niskiej jakości, czasem odpadów.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.