PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog: Taryfa antysmogowa się opłaca? To nie tylko korzyści, ale i koszty

  • wnp.pl/AT    23 lutego 2018 - 07:55
Smog: Taryfa antysmogowa się opłaca? To nie tylko korzyści, ale i koszty
Na taryfie antysmogowej najwięcej zyskają ci odbiorcy, którzy dopiero zaczną stosować ogrzewanie elektryczne (fot.pixabay.com)

Skorzystanie z taryfy antysmogowej warto poprzedzić analizą zużycia ciepła, a w razie konieczności termomodernizacją budynku, dzięki czemu spadnie zapotrzebowanie na ciepło.
  • Z deklaracji firm energetycznych oraz z wyliczeń przedstawionych przez Ministerstwo Energii wynika, że taryfy antysmogowe (G12as) będą najlepszą opcją dla tych, którzy chcą wykorzystywać energię elektryczną do ogrzewania mieszkań i domów.
  • Nowa taryfa przewiduje niższe stawki dla energii elektrycznej dodatkowo zużywanej w nocy. Niższe stawki dotyczą zużycia energii elektrycznej przewyższającego zużycie w analogicznym okresie roku poprzedzającego rok wyboru taryfy antysmogowej.
  • Na tej taryfie najwięcej zyskają więc ci odbiorcy, którzy dopiero zaczną stosować ogrzewanie elektryczne. Jeżeli ktoś już w 2017 r. korzystał z ogrzewania elektrycznego, to korzyści z nowej taryfy będzie miał mniejsze niż ktoś, kto zacznie ogrzewać dom tego typu ogrzewaniem w 2018 r.

Taryfy antysmogowe to próba zmniejszenia zużycia energii w dzień i zwiększenia zużycia w nocy, co będzie miało dobre skutki dla stabilności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Głównym celem jest jednak zachęcenie odbiorców do zmiany sposobu ogrzewania domu lub mieszkania oraz do rezygnacji z pieca węglowego i zastąpienia go ogrzewaniem elektrycznym - mówi w WNP.PL Marek Kulesa, dyrektor Towarzystwa Obrotu Energią (TOE).

Czytaj też: Polsce grozi 4 mld zł unijnej kary za smog

Nowa taryfa przewiduje niższe stawki dla energii elektrycznej dodatkowo zużywanej w nocy. Niższe stawki dotyczą zużycia energii elektrycznej przewyższającego zużycie w analogicznym okresie roku poprzedzającego rok wyboru taryfy antysmogowej. Natomiast w dzień odbiorca będzie płacił za energię tyle, co w taryfie G11, czyli najpopularniejszej taryfie w gospodarstwach domowych. Odbiorca nie ryzykuje, że jeśli wybierze taryfę antysmogową, jego opłaty za energię w dzień wzrosną.
Taryfa antysmogowa to także koszty

Niewiele mówi się przy tej okazji o kosztach, które trzeba będzie ponieść przy zmianie ogrzewania i wymianie pieca. Odbiorcy energii przed zmianą ogrzewania powinni się dowiedzieć, czy mogą i w jakiej wysokości uzyskać wsparcie finansowe na tę operację, np. z budżetu lokalnego samorządu. Wiele gmin i miast oferuje mieszkańcom dopłaty do wymiany ogrzewania. Koszty wymiany pieca oczywiście należy uwzględnić przy kalkulacji opłacalności skorzystania z taryfy antysmogowej.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.