PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog to nie tylko polski problem. Miasto apeluje o zastawienie aut i ograniczenie ogrzewania

  • aw/PAP    24 stycznia 2018 - 06:45
Smog to nie tylko polski problem. Miasto apeluje o zastawienie aut i ograniczenie ogrzewania
Eksperci ostrzegli, że poziom zanieczyszczenia powietrza w Rzymie znacznie będzie przekraczać dopuszczalne normy (fot.shutterstock)

Przez trzy dni poziom smogu w Rzymie będzie krytyczny - ostrzegły władze. Zaapelowały do mieszkańców o rezygnację z samochodów i korzystanie z komunikacji miejskiej a także o ograniczenie ogrzewania w domach.
Eksperci ostrzegli, że poziom zanieczyszczenia powietrza w Rzymie od środy (24 stycznia) znacznie będzie przekraczać dopuszczalne normy. Podkreślili, że smog stanowi zagrożenie dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i chorych, a także wszystkich, przebywających dłuższy czas na powietrzu. Należy je zdecydowanie ograniczyć - zaapelowały władze miejskie w wydanym komunikacie.

Poza tym wezwały rzymian do "serii dobrowolnych działań", by doprowadzić do redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Wśród zaleceń wymieniono rezygnację z samochodów osobowych na rzecz środków komunikacji miejskiej, a jeśli nie jest to możliwe - wspólne korzystanie z pojazdów, zmniejszenie prędkości i wyłączanie silnika, gdy nie musi pracować, skrócenie czasu ogrzewania domów i biur oraz obniżenie temperatury we wnętrzach.

Gdy zaś odległości do pokonania nie są duże, władze na stołecznym Kapitolu radzą przesiąść się na rower lub iść na piechotę.

Podobne działania prowadzą też nasze miasta. Kraków sukcesywnie dąży do wyciszania ruchu w centrum miasta. W tym celu wprowadza różne - czasem nawet kontrowersyjne - rozwiązania, których celem jest oddanie przestrzeni pieszym, a nie kierowcom.

Wprowadzana jest też darmowa komunikacja publiczna w dni o szczególnie zanieczyszczonym powietrzu. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.