PARTNER PORTALU
 • BGK

Smog w miastach. Mateusz Morawiecki zapowiada specjalne programy

 • PAP/PSZ    31 października 2017 - 14:12
Smog w miastach. Mateusz Morawiecki zapowiada specjalne programy
Mateusz Morawiecki zapowiada "przyśpieszenie pewnych działań". (Fot. KPRM)

W 33 polskich miastach, które według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mają największy problem ze smogiem powstaną dedykowane programy walki z tym zjawiskiem - poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki. Pieniądze na ten cel będą m.in. z opłat za foliówki.
• W ubiegłym roku WHO opublikowała raport, według którego na 50 europejskich miast najbardziej zanieczyszczonych smogiem aż 33 jest z Polski.

• Obowiązuje już rozporządzenie, które zaostrza normy emisyjne dla domowych kotłów grzewczych.

• Od lipca 2018 r. w Polsce nie będzie można produkować ani instalować pieców o niższej niż piąta klasie emisyjności.

*******************

Morawiecki pytany na konferencji prasowej przez dziennikarzy o jego wcześniejszą deklarację dotyczącą przekazania dochodów z opłat za plastikowe torby w sklepach na walkę ze smogiem poinformował, że ta sprawa była rozpatrywana na poniedziałkowym posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

"Uwzględniliśmy tam przyspieszenie pewnych działań" - podkreślił.

Wicepremier wyjaśnił, że zostało uzgodnione, iż w 33 polskich miastach wskazanych przez WHO, gdzie jest najgorsze powietrze, powstaną dedykowane programy walki z tym zjawiskiem.

"Na wczorajszym posiedzeniu (KERM - PAP) podjęliśmy decyzję, by szybciej starać się walczyć ze smogiem w miastach, które wskazane zostały przez WHO jako najbardziej zanieczyszczone. Tam jest 33 (polskich - PAP) miast na 55 najbardziej zanieczyszczonych w całej UE. W tych 33 miastach chcemy zaproponować jednostkowe programy, na które potrzebne będzie wsparcie m.in. z tej ustawy o torebkach foliowych. Część środków budżetowych na pewno będzie przesunięta na walkę ze smogiem w tych miastach" - zapowiedział Morawiecki.

W ubiegłym roku WHO opublikowała raport, według którego na 50 europejskich miast najbardziej zanieczyszczonych smogiem aż 33 jest z Polski. W pierwszej piątce znajdują się Żywiec, Pszczyna, Rybnik i Wodzisław Śląski.

Wicepremier przypomniał, że od 1 października obowiązuje rozporządzenie, które zaostrza normy emisyjne dla domowych kotłów grzewczych. Regulacja przewiduje restrykcyjne wymagania dla kotłów produkowanych i instalowanych w Polsce. Rozwiązania dotyczą kotłów do 500 kW, czyli tych używanych w gospodarstwach domowych oraz małych i średnich zakładach.

Zgodnie z rozporządzeniem kotły grzewcze, które zostały wyprodukowane do 1 października br., będzie można wprowadzać do obrotu i do użytkowania do końca czerwca 2018 r. Ministerstwo Rozwoju tłumaczyło, że ten okres przejściowy ma pozwolić na sprzedaż i instalację kotłów, które zostały wyprodukowane jeszcze przed wejściem w życie tej regulacji.

Od lipca 2018 r. w Polsce nie będzie można produkować ani instalować pieców o niższej niż piąta klasie emisyjności. W kotłach nie będzie można też instalować rusztów awaryjnych, które najczęściej służą do spalania odpadów komunalnych.

Morawiecki dodał na konferencji, że Ministerstwo Energii przygotowało ponadto rozwiązania dotyczące jakości sprzedawanych w Polsce paliw. Wskazał jednak, że muszą być one notyfikowane w Komisji Europejskiej.

"A ta niestety potrzebuje od 3 do 9 miesięcy na odpowiedź w tej sprawie. Liczymy na to, że odpowiedzi na te pytania przyjdą jak najszybciej" - powiedział.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o gospodarce opakowaniami, która przewiduje iż od nowego roku jednorazowe torby w sklepach nie będą mogły być już bezpłatne. Opłatą recyklingową zostaną objęte lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów - siatki o takiej grubości są obecnie najczęściej wydawane przy sklepowych kasach.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • Daniel, 2018-01-17 19:58:14

  Grosz do grosza i będzie kokosza. Oby pieniądze z foliówek rzeczywiście poszły na walkę ze smogiem, a nie trafiły do budżetu i były przeznaczone na różne inne cele. Choć to i tak będzie kropla w morzu. Jakby rząd wziął się na poważnie za program walki o „CZYSTE POWIETRZE”, który od zeszłego roku nib...y jest realizowany, ale jak dotąd z czternastu jego sztandarowych punktów zrealizowano zaledwie jeden - więc jednym słowem słabo! Opieszałość rządzących powala na kolana. U siebie dom ogrzewam pelletem i sporo moich znajomych również postawiło na biomasę. Kierunek w stronę OZE jest jak najbardziej słuszny. Trzeba jednak wsparcia ze strony państwa, aby ludzie widzieli również w tym sens.  rozwiń
 • Ach te przepisy..., 2017-12-13 23:17:12

  Dla mnie spalanie paliwa takiego jak pelet jest sposobem walki ze smogiem :) W tym roku zakupiliśmy nowoczesny kocioł spełniający wymagania ecodesign mamy spokój z przepisami na jakiś czas :) Ponadto mamy urządzenie praktycznie bezobsługowe. Kocioł z palnikiem samoczyszczącym Kostrzewa EEI pellets.... Mogliśmy liczyć na dofinansowanie ponieważ kocioł posiada certyfikat w kategoriach emisyjność i efektywność energetyczna niestety opieszałość urzędników nam w tym przeszkodziła... Zima nadeszła szybciej. Wprowadzanie norm powinno być ściśle powiązane z programami dopłaty a nie z pustymi obietnicami. Jesteśmy zadowolonymi użytkownikami chociaż to zagwarantował produkt :)  rozwiń
 • Alina Kozińska, FIO, 2017-11-06 08:56:51

  A my z FIO proponujemy zamiast bata: 1. Aktywizację młodzieży w Młodzieżowych Stowarzyszeniach Ekorozwoju Gmin, 2. Rozwój OZE, 3. Zaproponować górnikom z kopalń przejście do budownictwa m.in. infrastruktury do OZE.