PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog, wymiana pieców: Prezydent Rybnika apeluje o tanie kredyty

  • MIW    23 marca 2017 - 10:48
Smog, wymiana pieców: Prezydent Rybnika apeluje o tanie kredyty
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera. (fot. www.rybnik.eu)

Prezydent Rybnika apeluje do rządu o wdrożenie narodowego programu walki ze smogiem. Jednym z jego kluczowych elementów miałby być tani kredyt, ułatwiający mieszkańcom wymianę starych pieców na bardziej nowoczesne.
• Na wymianę wszystkich pieców w Rybniku trzeba by wyłożyć pół miliarda złotych – przyznaje prezydent miasta Piotr Kuczera.

• Dlatego właśnie apeluje do rządu o narodowy program walki ze smogiem.

• Nawiązując do dyskusji wokół stanu zieleni w miastach Kuczera przyznał, że samorządy mają duże zaniedbania w kwestii planowania, czy samej estetyki miasta.

Klasyfikacja jakościowa sprzedawanych pieców oraz paliw, a także wsparcie finansowe dla mieszkańców, zainteresowanych wymianą starych pieców na bardziej nowoczesne i ekologiczne – te trzy elementy powinien zawierać narodowy program walki ze smogiem. O jego wprowadzenie apeluje do rządu prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Jak powiedział samorządowiec w rozmowie na antenie Radia Piekary, mieszkańcy często sygnalizują, że o ile jeszcze stać by ich było na stosowanie lepszego jakościowo paliwa, to finansowym wyzwaniem okazuje się być sama wymiana pieca.

Czytaj też: Dopłaty do wymiany pieców. Cała nadzieja w gminach

- Żeby w Rybniku wymienić wszystkie piece potrzeba pół miliarda złotych – stwierdził. Jak dodał ze strony mieszkańców nowych, podpiętych do sieci centralnego ogrzewania osiedli pojawiają się jednak głosy, że finansowanie (przez gminę) wymiany pieców węglowych oznacza często w praktyce wspieranie osób dobrze sytuowanych.

- Musimy znaleźć jakiś złoty środek. Tani kredyt powinien być programem ogólnonarodowym, to na pewno przyśpieszy proces wymiany tzw. kopciuchów – ocenił Kuczera. Zaapelował też, by nie zapominać o problemie smogu w okresie wiosenno-letnim, gdyż jesienią, z początkiem nowego sezonu grzewczego, na pewno on wróci.

- Dlatego musimy przepracować te miesiące, by były konkretne rozwiązania prawne na etapie Warszawy - mówił w radiowej audycji prezydent Rybnika.

Nawiązując do dyskusji wokół stanu zieleni w miastach i skutków tzw. Lex Szyszko Piotr Kuczera apelował do mieszkańców, by z umiarem prowadzili na swoich działkach wycinki drzew. Powiedział, że w ostatnim czasie wielu mieszkańców dzwoniło do ratusza z informacjami o prowadzonych na terenie Rybnika wycinkach. Przyznał też jednak, że samorządy mają duże zaniedbania w kwestii planowania, czy samej estetyki miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • dodo, 2017-03-23 11:09:09

    Kurde, niechby chociaż oczyszczacze do powietrza państwo dofinansowało. Póki co więcej w kwestii smogu robi mediaexpert robiąc przeceny na te oczyszczacze niż rząd...