PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog. Zakopane nieco odetchnie

  • pt    8 września 2017 - 07:23
Smog. Zakopane nieco odetchnie
Obecnie trwa przeprowadzanie ocen energetycznych budynków u mieszkańców, którzy wypełnili i złożyli ankiety, zgłaszając tym samym chęć uczestnictwa w programie (fot. pgi.gov.pl)

Pięćset starych pieców zostanie zlikwidowanych w Zakopanem dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego.
• Zakopane podjęło działania zmierzające do ograniczenia smogu.

• Około pół tysiąca gospodarstw zostanie przyłączonych do sieci geotermalnej lub gazowej.

• Dwieście starych pieców ma być wymienionych na nowoczesne.

Mieszkańcy Zakopanego dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego już wkrótce będą mogli wymienić piece węglowe, które są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w mieście. Urząd Marszałkowski województwa małopolskiego pozytywnie ocenił złożony przez Zakopane wniosek  i miasto otrzyma kwotę o jaką wystąpiło czyli 6.5 mln zł

Czytaj: Jest wyrok WSA w sprawie Zakopanego. Miasto bezpodstawnie pobierało opłatę miejscową

Te pieniądze pozwolą 500 gospodarstwom domowym na przyłączenie się do sieci geotermalnej lub gazowej, a także instalację pomp ciepła i kotłów na biomasę.

Obecnie trwa przeprowadzanie ocen energetycznych budynków u mieszkańców, którzy wypełnili i złożyli ankiety, zgłaszając tym samym chęć uczestnictwa w programie. Wymiana pieców ruszy po ich zakończeniu i podpisaniu umowy z Urzędem Marszałkowskim.

Na końcowym etapie oceniania jest także drugi wniosek, który zakłada wymianę 200 kotłów węglowych na nowoczesne kotły opalane ekogroszkiem lub biomasą.

Urząd Miasta w Zakopanem będzie starał się o kolejne środki z funduszy europejskich, tym razem na odnawialne źródła energii. Dla osób, które chciałyby zainstalować solary, panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła, do 15 września przedłużony został termin składania ankiet. Dofinansowanie ma wynieść do 60%. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jusia, 2017-09-09 00:20:03

    Wybierając kocioł do ogrzewania domu warto mieć na uwadze wiele czynników. Firma w tym aspekcie ma ogromne znaczenie. Trzeba zrobić dobry research, gdyż na rynku nie trudno o podrabiane kotły. Wiadomo, że podrabiane nie oznacza takie same. Osobiście polecam firmę Kostrzewa, która posiada wszelkie ce...rtyfikaty eco design. Kotłów jest mnóstwo do wyboru i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. KOSTRZEWA ma najlepszy serwis w Polsce i rozsiany po każdym województwie. Przede wszystkim posiada certyfikaty! Do tego trzeba wybrać jeszcze dobre palwio - pelet i nie martwisz sie o nic. Wygoda, czystość, święty spokój. Podaję link, z którego sama korzystałam kostrzewa.com.pl  rozwiń