PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog, zanieczyszczenia: Stan powietrza w Wielkopolsce bardzo zły. Najgorzej w Poznaniu i Kaliszu

  • PAP/AT    2 lutego 2017 - 11:47
Smog, zanieczyszczenia: Stan powietrza w Wielkopolsce bardzo zły. Najgorzej w Poznaniu i Kaliszu
W dniach, w których normy dla pyłów są przekroczone należy ograniczyć lub zrezygnować ze spacerów i dłuższego przebywania na powietrzu (fot.pixabay.com)

• Stan powietrza w Wielkopolsce od kilku dni utrzymuje się na bardzo złym poziomie – alarmuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu.
• Najgorsze warunki są w Poznaniu i Kaliszu, ale normy przekroczone są także w Koninie i Pile.
Jak poinformowała Danuta Krysiak z WIOŚ przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 i PM2,5 zostały odnotowane na stacjach w Borówcu, Kaliszu, Koninie, Pile i Poznaniu. Zła jakość powietrza może się utrzymać przez kilka kolejnych dni. Aktualny indeks dla pyłu PM10 w Poznaniu wynosi 147,8 mikrogramów na metr sześc., natomiast w Kaliszu - 215,8 mikrogramów na metr sześc.

"Jest źle, jest bardzo źle już kolejny dzień z rzędu. Wszystko niestety zależy na razie od pogody - jeżeli prognozy się sprawdzą, powinno być trochę lepiej. Liczymy też na to, że może będzie trochę cieplej i ludzie zaczną mniej grzać w domach. Nie wygląda to wszystko jednak optymistycznie" - powiedziała.

Krysiak dodała także, że w dniach, w których normy dla pyłów są przekroczone należy ograniczyć lub zrezygnować ze spacerów i dłuższego przebywania na powietrzu. "Uważać powinny szczególnie osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza. Nie zalecana jest także aktywność fizyczna na zewnątrz" - podkreśliła.

Czytaj też: Szyszko: Za problem smogu odpowiada zła jakość węgla

Krysiak wskazała również, że aktualnych informacji na temat jakości powietrza można szukać na stronach WIOŚ lub GIOŚ. "Są także specjalne aplikacje, również mobilne, gdzie poziomy pyłów można sprawdzić nawet w telefonach komórkowych" - podała. Jak mówiła, w Poznaniu pojawiły się już także punkty, w których można kupić specjalne maseczki chroniące przed zanieczyszczonym powietrzem.

Według WIOŚ podwyższone normy pyłów w Wielkopolsce mogą się utrzymywać w kolejnych dniach.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Juka, 2017-02-02 13:42:27

    Strach na dwór z dzieckiem wychodzić, a do przedszkola codziennie małą wozimy. Że też ludzie nic sobie nie robią i dalej palą śmieciami. A można się np na zwykłe brykiety ze słomy przerzucić. na fortecznej za worek dajemy jakieś 12zł. Raz że tanio wychodzi, to jeszcze nie ma po takich brykietach tyc...h wszystkich zanieczyszczeń. Szkoda ze tak mało osób zdaje sobie sprawę z tak prostych rozwiązań.  rozwiń